Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Organizace a instituce > Česká abilympijská asociace


Česká abilympijská asociace

Nezisková organizace s četnými aktivitami pro zlepšování života osob se zdravotním postižením vznikla v roce 1997. Většinu činností soustředí do svého moderního bezbariérového sídla s názvem Centrum Kosatec, které představuje samostatné heslo.

CAA mj. poskytuje dvě registrované sociální služby. Sociální rehabilitace slouží především k pomoci lidem s handicapem při hledání zaměstnání a získávání pracovních kompetencí – využívají se k tomu tréninková místa a tréninkové dílny v Kosatci. Terénní služba osobní asistence pomáhá klientům zvládat běžné každodenní situace v jejich přirozeném prostředí.

Dvě poradenská a konzultační střediska bezbariérovosti (druhé je ve Vysokém Mýtě) se kromě dalšího zabývají odborným posuzováním souvisejícím s přípravou, schvalováním a realizací staveb, které se musejí podle příslušných legislativních předpisů projednat v územním a stavebním řízení. Významné je také mapování komerčních a veřejných objektů z hlediska bezbariérovosti i spolupráce s jejich správci/majiteli a příslušnými stavebními úřady při odstraňování zjištěných nedostatků.

Při zážitkovém semináři se lidé bez zdravotního postižení – nejen školáci a studenti, úředníci nebo zdravotní personál – ocitají „na vlastní kůži” v situacích, které v každodenním životě čekají třeba na vozíčkáře nebo nevidomého člověka. Projekt eSvačinky www.esvacinky.cz upřednostňuje zdravá, čerstvá a chutná jídla. Prvotně se zaměřoval na děti ze základních a středních škol, postupně se začaly zapojovat některé místní podniky a instituce.

Abilympijský zpravodaj, barevný dvouměsíčník, přinášel devatenáct let nejen četné informace vztahující se k životu se zdravotním postižením. Poslední číslo periodika, které se posílalo po celé republice zhruba třem tisícovkám čtenářů, vyšlo v červnu 2018.

Ostatní aktivity podrobněji popisuje heslo Centrum Kosatec.

Zástupce CAA je členem Komise pro bezbariérovost jmenované Radou města. Své zastoupení má také v Pracovní skupině pro jednotnou metodiku mapování a kategorizaci přístupnosti prostředí www.presbariery.cz. Úspěšná spolupráce s Úřadem práce Pardubice se týká realizace pracovní rehabilitace pro osoby se zdravotním/sociálním handicapem.

Asociace není pouze pořadatelem, ale i patronem abilympiády. V roce 2002 totiž převzala patronát nad samostatnou národní abilympiádou pro děti a mládež, kterou každoročně pořádá pražský Jedličkův ústav a školy www.jus.cz.

Zdroj: Miloš Kajzrlík

Od 26. května 2012 je CAA v databance českých rekordů jako spoluautor nejdelšího hada z korálků. Překonáním dosavadního rekordního výkonu vyvrcholil 20. ročník abilympiády. Zážitkové semináře se konají také mimo Pardubice. Na snímku se vžívají do pocitů vozíčkáře a nevidomého mladí účastníci jednoho z nich, který se uskutečnil na náměstí v Holicích.
      
Viz také:

      Centrum Kosatec

      Abilympiáda


Předchozí heslo: Kalvoda Karel, arch.

Následující heslo: Adámek Jaroslav, prof.


Diskuse k článku: Česká abilympijská asociace


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Česká abilympijská asociace


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014