Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Centrum Kosatec


Centrum Kosatec

Moderní bezbariérový objekt ve vnitrobloku ve Sladkovského ul. 2824 je od září 2011 sídlem České abilympijské asociace. Pojmenování ovšem s pestrobarevnou květinou nesouvisí: bylo zvoleno kvůli kosému půdorysu stavby.

Integrační centrum sociálních aktivit Pardubice Kosatec vyprojektoval architekt Radim Bárta. Vlastní stavbu, součást Integrovaného plánu rozvoje města „Přitažlivé město“ www.pardubice.eu, vybudovala od března 2010 do ledna následujícího roku firma Stako Hradec Králové. Finanční prostředky poskytla převážně Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod www.rada-severovychod.cz, zčásti i státní rozpočet a město. Dvouposchoďová budova skýtá dostatek prostoru pro administrativní část i pro jednotlivé aktivity.

Klienti sociální rehabilitace využívají tréninkovou vstupní, výtvarnou/keramickou nebo kutilskou dílnu, pro stejnou službu ale slouží také restaurace s kuchyní a kavárna Kosatec. V rámci přechodného pobytu v některém ze speciálně upravených tréninkových bytů nacvičují samostatnost a soběstačnost lidé, kteří se z různých zdravotních důvodů ocitnou na vozíku nebo mají omezenou mobilitu. Prostor pro „aktivní odpočinek“ dětí představuje přilehlá zahrada s herními doplňky a ohništěm. Víceúčelový sál s maximální kapacitou 80 osob lze přitom různě uspořádat podle typu uskutečňované akce – mohou to být hudební, dramatická i jiná kulturní vystoupení, výstavy, školení, konference atd., kavárna může navíc zajistit cateringové služby. Dobrý poslech osobám se sluchovým handicapem zabezpečuje stropní indukční smyčka.

O dalších aktivitách se podrobněji rozepisuje heslo Česká abilympijská asociace.

Celoevropskou výjimečnost budově zajišťuje materiál na výrobu desek na osazení obvodové stěny – slitina titanu a zinku, a také způsob jejich poskládání.

Porota soutěže Stavba roku 2011 Pardubického kraje ocenila Kosatec zvláštním uznáním za celkové architektonické ztvárnění a dispoziční řešení, které ideálně odpovídá sociálně integrační funkci objektu.

Předchůdcem budovy byl objekt, kde v roce 1910 založil místní propagátor cyklistiky Vincenc Chomrák první autoškolu na území tehdejšího mocnářství. Rozšířené prostory posléze využívaly soukromé i státní tiskárny.Zdroj: Miloš Kajzrlík

Na jižním pohledu je v horní části budovy vidět také zmiňovaná obvodová stěna. Stejně jako interiér využívají se i venkovní prostory k četným akcím různého zaměření, přátelským setkáním, výstavám, školením i mnohým dalším aktivitám, děti se vydovádějí na zahradě s herními doplňk
      
Viz také:

      Česká abilympijská asociace

      Abilympiáda

      Zážitkový seminář


Předchozí heslo: Korso

Následující heslo: ulice Kosmonautů


Diskuse k článku: Centrum Kosatec


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Centrum Kosatec


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014