Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Zážitkový seminář


Zážitkový seminář

Stále více oblíbenou aktivitu uskutečňuje Česká abilympijská asociace od roku 2004 především pro osoby bez zdravotního postižení a bez ohledu na jejich věk, vzdělání, povolání apod. Mezi desítkami tisíc dosavadních absolventů jsou tak předškoláci, studenti i lidé, kteří se při výkonu své práce více či méně setkávají s osobami s nějakým zdravotním handicapem – zdravotníci nebo úředníci. Část zdravotníků se zapojila v rámci společného projektu se společností Nemocnice Pardubického kraje „Přátelská nemocnice“. www.nempk.cz/pratelska-nemocnice

Seminář je „zážitkový“ proto, že každý účastník sám na sobě pozná = zažije pocity třeba vozíčkáře nebo nevidomého při zvládání nejen běžných každodenních úkonů či situací. Lektory přitom mohou být i zdravotně handicapované osoby.

Úvodní kratší část obecně přibližuje danou problematiku včetně skutečných i subjektivních překážek, které s ní souvisejí, může být zařazena také přednáška o sociálních službách. Praktická část účastníky obeznámí třeba s vozíkem či slepeckou holí, kompenzační pomůcky si navíc vyzkoušejí.

Vlastní postižení simulují jednotlivé úkoly. Prostřednictvím „hmatového pexesa“, skleniček s nasypaným kořením apod., se tak se zavázanýma očima po jejich zatřepání poznává obsah příslušné skleničky. Potíže většinou činí také psaní nedominantní rukou, tj. druhou, než je u konkrétní osoby běžné. V rámci canisterapie se dozvědí základní informace o této specifické léčebné metodě, dostanou se i do kontaktu se speciálně vycvičeným psem. A navíc zjistí, že „lékařem“ se může stát dokonce had nebo želva (zooterapie), ale i hudba (muzikoterapie).

Seminář se koná především v prostorách Centra Kosatec. Není ovšem problém uspořádat ho po předchozí domluvě ve školách všech stupňů nebo ve státních institucích. Pro školy lze připravit na základě objednávky verzi „na zakázku“ podle jejich odborného zaměření nebo požadavků vyučujících. Program a případně i doba trvání závisí na počtu a věku účastníků příslušného semináře. Podrobné informace přináší web www.centrumkosatec.cz/zazitkovy-seminar.


Zdroj: Miloš Kajzrlík

Zkušenosti s nelehkým životem vozíčkářů a nevidomých osob si vyzkoušeli také dva dlouháni, basketbalisté BK Pardubice. Zajímavou součástí některých seminářů je speciální stařecký oblek s prvky, které navozují změny nastávající s přibývajícím věkem (zhoršený zrak a sluch nebo omezená pohyblivost)
Kluci a holky ze základních škol dostávají po absolvování certifikát se svým jménem.

      
Viz také:

      Abilympiáda

      Centrum Kosatec

      Česká abilympijská asociace


Předchozí heslo: Družstvo pro postavení sportovního stadionu

Následující heslo: Dubec Matěj


Diskuse k článku: Zážitkový seminář


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Zážitkový seminář


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014