Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Štefánikova ulice


Štefánikova ulice

Ulice směřuje od železniční trati Praha - Olomouc od rychlodráhy podél náměstí Čs. Legií k Palackého třídě, na kterou se napojuje průchodem pro pěší.
Místo bylo v minulosti označováno jako Za Veselkou (1835), roku 1887 dostala pojmenování Štěpánčina, podle rakouské arcivévodkyně. V roce 1918 byla přejmenována na Štefánikovu, za okupace nesla jméno Gymnasijní, jelikož ve zdejší škole bývalo v letech 1925 - 1975 gymnázium. Roku 1945 bylo ulici navráceno jméno Štefánikova, ale v roce 1950 byla přejmenována na ulici Slovenského povstání, původní název Štefánikova byl ulici vrácen roku 1991.
Generál Milan Rastislav Štefánik (1880-1919) - původním povoláním astronom. Za první světové války byl jako politik, diplomat i voják předním činitelem zahraničního odboje. Zasloužil se o vznik čs. legií a byl spolupracovníkem T.G.Masaryka. Roku 1918 se stal ministrem vojenství v prozatímní čs. vládě v Paříži a první vládě ČSR. Zahynul při leteckém neštěstí u Bratislavy při návratu do vlasti.

Zdroj: Místopis města Pardubic, MmP 2009

      
Viz také:

      Novoměstská škola

      Nové Město

      Náměstí Čs. Legií

      Palackého třída


Předchozí heslo: Památné stromy Pardubicka

Následující heslo: Boháčova ulice


Diskuse k článku: Štefánikova ulice


Škola

Napsal(a): Lenka Vávrová   |   2021-02-10 11:42:39   |   vavroval@post.cz
Pokud na obrázku je to gymnázium, tak já jsem navštěvovala od svých 6 let rovnou střední školu, neboť jsem v roce 1970 do této budovy nastoupila do první třídy, pokud se nepletu-mimochodem tam chodili i moji sourozenci starší než jáNapsat příspěvek k článku: Štefánikova ulice


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014