Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Martin Bacháček z Neuměřic


Martin Bacháček z Neuměřic

Narodil se roku 1539 v Neuměřicích u Velvar (okres Kladno) v rodině poddaného Václava Bacháčka a jeho ženy Marty. Rodina byla víry podobojí. Chlapec studoval na školách ve Slaném, v Táboře, u sv. Štěpána v Praze, v Klatovech a na Karlově vysokém učení v době, kdy byl rektorem Petr Codicillus. Ve Vídni byl písařem biskupa Antonína Bruse z Mohelnice. Roku 1567 byl zapsán na univerzitě v Lutherově Wittenbergu. Oblíbil si hlavně matematiku a astronomii.
Po návratu do Čech vyučoval v panských rodinách a pak v Žatci. Do Pardubic přišel po roce 1570 a stal se zde správcem školy. Byl výtečným pedagogem, o čemž svědčí fakt, že jeho žáci byli bez obtíží přijímáni na vysoké učení. Před rokem 1577 se stal bakalářem.
Roku 1582 se stal Bachacius mistrem vysokého učení a profesorem filozofické fakulty, později mezi lety 1585-1590 byl třikrát i jejím děkanem. Vyučoval matematiku, hvězdářství a klasickou literaturu. Dlouho zůstával v poddanském stavu. Výhostní list mu byl vydán teprve 24, února 1590 Hertvíkem Zejdlicem ze Šenfeldu, pánem Zvoleněvsi, k níž patřily Neuměřice, Dne 5. prosince 1591 ho císař Rudolf II. povýšil mezi vladyky s přídomkem „z Neuměřic". Bacháček si zřejmě vyprosil u císaře, jako rodové znamení okřídleného koně Pegasa.
Bacháček zemřel 16. února 1612.
V dějinách pedagogiky bývá Martin Bacháček z Neurněřic řazen k významným školním organizátorům. Přičinil se o znamenitou pověst českých škol před třiceti letou válkou, Nezanechal však takřka žádný literární odkaz mimo kalendáře a pranostiky.


Předchozí heslo: Jaroslav z Pernštejna

Následující heslo: Torstenson Lennart


Diskuse k článku: Martin Bacháček z Neuměřic


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Martin Bacháček z Neuměřic


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014