Úvod > Dle abecedy >
Osobnosti
>
Hanuš z Milheimu
Hanuš z Milheimu
Jeden ze zakladatelů Betlémské kaple, HANUŠ Z MILHEIMU, byl slezského původu a pocházel z patricijské rodiny města Vratislavi, dnešní Wróclawi v Polsku. Sňatek s českou šlechtičnou Annou z rodu Zajíců z Házmburka ho však plně zařadil do jazykového okruhu české šlechty. Od roku 1389 byl členem korunní rady krále Václava IV., v letech 1382-1393 zemským převorem řádu německých rytířů kláštera sv. Benedikta v Praze. Roku 1391 obdržel soudním rozhodnutím Pardubice, kupní cenu zaplatil z věna své manželky. Právě jeho manželka na něm zřejmě vymohla, že se roku 1.391 připojil k akci pražského kupce Kříže za založení kaple „pro hlásání slova božího jazykem českým" v Praze. Hanuš z Milheimu uzavřel za tím účelem 10. dubna 1391 dohodu s farářem Oldřichem od sv. Filipa a Jakuba, do jehož obvodu Betlémská kaple spadala. Zakládací listina kaple nese datum 24. května 1391. Za prvního kazatele prosadil kupec Kříž Jana Protivu z Nové Vsi. S nim uzavřel 27. května 1395 pan Hanuš smlouvu, podle níž postoupil na výživu kazatele „devieti kop grošů pražských platu holého a věčného na vsi Přerovu u Pardubic celé s dvory kmetcimi, s dědinami, lukami i se vší zvolí, což k tomu přísluší s tím vším, co tu má.“ Ves
Přerov, založená roku 1394, ležela ve směru ke Svítkovu a měla při založení 16 osadníků. Betlémská kaple byla dostavěna téhož roku. Roku 1402 rezignoval na kazatelské místo v Betlémské kapli druhý kazatel - M. Stěpán z Kolína, význačná postava českého reformního hnutí, a na jeho místo přišel jako Milheimův kazatel M. Jan Hus. Potvrzen byl generálním vikářem Ojířem 14. března 1402.
Český král Václav IV, využíval Hanuše z Milheimu i k diplomatickým misím. Pan Hanuš se mj. zúčastnil v březnu 1398 královy schůzky s francouzským králem Karlm VI. v Remeši, kde se jednalo o církevním schizmatu. Jeho podpis nalézáme i na spojenecké smlouvě s Francii. Býval ručitelem králových dluhů, např. opět Karlu VI., ale také polským vévodům. Těsně před smrtí roku 1405 se Milheim zapletl do sporu s litomyšlským biskupem Janem Železným. Pochován byl na své přáni pod kazatelnou Betlémské kaple, Jeho náhrobek však byl zničen ing. E L. Hergerem při bouráni celé kaple roku 1786. Též Alois Jirásek učinil Hanuše z Milheimu jedním Z hrdinů své románové trilogie Mezi proudy.
Diskuse k článku: Hanuš z Milheimu
K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.
Napsat příspěvek k článku: Hanuš z Milheimu