Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Diviš Bořek z Miletínka


Diviš Bořek z Miletínka

Pan DIVIŠ BOŘEK Z MILETÍNKA byl původně chudý zeman na Hořicku. Jeho životní osudy v husitské revoluci začaly mezi orebity roku 1420. Byl jedním z jejích předních vůdců, pak hejtmanem v Hradci Králové a později i v pokořené Chrudimi a v Kolíně. U Stachova dvora se střetl v boji se Zižkou, který zabral Hradec Králové a vyhnal odtud zástupce Divišova bratra Jetřicha. Žižka zvítězil a Diviš utekl na Kunětickou horu. Dne 30. května 1434 byl Diviš Bořek vrchním velitelem vojsk panské Jednoty u Lipan. Vojenskou lstí zvíkovského purkrabího Mikuláše Krchlebce (předstíraný útěk na bojišti před jednotkami Prokopa Holého) se podařilo Diviši Bořkovi z radu Mrzáků z Miletínka stát se „lipanským vítězem". Za to ho císař Zikmund Lucemburský potvrdil v úřadě purkrabího Pražského hradu a 21. září 1436 mu přiznal zboží v hodnotě 4500 kop pražských grošů, mj. hrad Kunětickou horu, městečko Bohdaneč a vesnice z majetku bývalého opatovického kláštera. Dne 10. května 1437 pak Diviš Bořek přijal od krále zástavou i Přelouč a hospodařil také na zboží zrušeného kláštera v Sezemicich, Tak ovládal rozsáhlý pozemkový majetek, který později Pernštejnové proměnili v panský velkostatek.
V závěru svého života se stal Diviš Bořek- z Miletínka vůdcem strany podobojí, tzv. mírných kališníků. Dne 17. června 1437 poskytl na svém hradě Kunětická hora azyl M. Janovi z Rokycan před Zikmundovýrn hněvem a na zemském sněmu 30. září téhož roku obvinil císaře z 19 přečinů proti Českému národu. Zemřel 8. ledna 1438. Jeho strana pak byla dále formována do podoby zemského svazu Hynkem Ptáčkem z Pirkštejna a Jiřím z Poděbrad, synem Viktorina Bočka z Kunštátu.
Po mezidobí představovaném v Pardubicích jmény Divišova bratra Vaňka z Miletínka, Vaňkova syna Jiříka Pardubského a Divišova syna Soběslava Mrzáka, který sídlil na Kunětické hoře, přešlo panství pardubické a kunětickě do rukou synů Jiřího z Poděbrad. Z nich Jindřich starší kníže z Minsterberka, prodal panství roku 1491 významnému představiteli rodu se znakem zubří hlavy - Vilému z Pernštejna. Za panování Pernštejnů nastal rozkvět města i panství.


Předchozí heslo: Hanuš z Milheimu

Následující heslo: Vilém z Pernštejna


Diskuse k článku: Diviš Bořek z Miletínka


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Diviš Bořek z Miletínka


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014