Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Vácha František


Vácha František

FRANTIŠEK VÁCHA se narodil v Dobříči poblíž Smíchova 5. srpna 1878 jako syn domkáře a cestáře. Vyučil se obuvníkem a již jako dvacetiletý vstoupil do veřejného života. V letech 1898-1905 byl odborovým tajemníkem spolku obuvníků. Roku 1906 byl zvolen do ústředního výboru odborového svazu a začal vydávat časopis Obuvník. Toho roku jej požádali dělníci ve Skutči, aby se přestěhoval do východních Čech a organizoval tam dělnictvo. Od té doby skutečné Vácha východní Čechy neopustil a „není snad v župě pardubické vesnice, kde by nebyl znám ze schůzí, v nichž si bojovné počínal z řečnického pódia“.
Byl vůdcem dělnictva v mzdových bojích, byl administrátorem sociálnědemokratického listu Východočeský obzor v Pardubicích a tajemníkem sociálnědemokratické strany tamtéž. Od roku 1909 již zasedal v zastupitelstvu a v městské radě Pardubic. V okresním národním výboru, ustaveném v Pardubicích 24. října 1918, vedl zásobovací odbor, což byl v době všeobecného nedostatku potravin velmi těžký úkol. Dne 28. října 1918 svolal na 16. hodinu pardubické dělníky k radnici, kde byla vyhlášena samostatná ČSR. Dne 29. října také řídil jednání národního výboru a přečetl zde první zákon nové republiky.
Levicová vlna po první světové válce ho vynesla roku 1919 na místo starosty města. Za jeho období byly vybudovány nové městské čtvrti, byla založena Telegrafía, která zaměstnávala 600 dělníků, vybudována péče sociální, zdravotní a chudinská. Po rozkolu sociálnědemokratické strany v letech 1920-1921 zůstal členem jejího pardubického výkonného výboru a ideovým odpůrcem komunistické levice. Pracoval i v župním výboru strany, byl členem představenstva konzumního spolku Budoucnost a předsedou Družstevní záložny. Byl též členem Svazu českých měst. Po skončení svého starostenství v roce 1923 pracoval jako revident Okresní nemocenské pojišťovny v Pardubicích.
V roce 1929 byl František Vácha zvolen poslancem Národního shromáždění, v roce 1938 senátorem. Za nacistické okupace byl roku 1944 vězněn nejdříve v Zemské donucovací pracovně, pak byl převezen do Terezína. Pro onemocnění byl však koncem roku 1944 propuštěn. V 67 letech svého života se dožil osvobození od nacismu. Žil pak jako důchodce v kruhu své rodiny stranou politického života. Zemřel v Pardubicích ve věku 87 let 22. listopadu 1965.
Kromě mnoha článků ve Východočeském obzoru napsal historickou práci Pardubice za světové války, vydanou v roce 1937. v níž jako v kronice zachytil události první světové války v Pardubicích.


Předchozí heslo: Sochor Josef

Následující heslo: Znojemský Vojtěch


Diskuse k článku: Vácha František


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Vácha František


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014