Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka



Úvod > Dle abecedy > Objekty a památky > Corso


Corso

či KORZO v Pardubicích.

Hlavní ulice na Zeleném, před 1.svět válkou Královská třída po ní Wilsonova byla byla proslulá, chodilo se od jednoho konce ke druhému a zpět. Každý se tu musel potkat a byl to způsob jak navazovat známosti.

Původně od 19.stol. byla Královská třída živá hlavně v neděli dopoledně, kdy se tu potkávali občané chodící z kostela a důstojníci jezdeckého pluku obdivovali jejich dcery. Corso se po 1.svět.válce, tehdy na Wilsonově třídě, změnilo se v každodenní večerní.

Po jižní straně korzovala mládež před nebo po návštěvě biografů, které byly na jejich obou koncích. Setkání pak pokračovala návštěvou Veselky, po r.1931 i Grandu na druhém koncích. To byly asi hlavní podmínky živého corsa.

Udrželo se i přes okupaci na Zeleném a také po r.1945 na Stalince - Stalinově tř., pak tř. Míru asi do 70tých let, ač když podmínky byly obtížnější, mládeži to nevadilo. Mezníkem byl zánik Veselky, s kinem Oko, do té doby významného společen-ského střediska.

K zániku corsa přispěly politické i kulturní podmínky, snížení návštěvnosti kin po rozšířením televize, „dobrovolná“ politická a budovatelská činnost.

Náhradou za Veselkou byla postávena nová budova n.p.Restaurací a jídelen (RaJ), oblastního podniku Pardubice. Po společenské a ubytovací stránce ji ale nenahradila. Na připomínku toho bývalého pardubického společenského života byla nazvána Korso, pak CORSO. Projektovali je Ing.arch Lubomír Driml a Ing.arch.František Příborský.

Stavbu zahájil 1.10.1966 odstřel jednopatrového domu, kde bývala velká prodejna n.p.„Ovoce a zelenina“. Na stavbě pracovalo i učňovské středisko n.p.Pozemních stavby Pardubice, dokončena byla před 1.májem 1971, když 30.4. byla hotova fasáda průčelí. CORSO bylo otevřeno v září 1971 před uzavřením Veselky. Byla zde restaurace, která se časem změnila v lidový bufet, v prvním poschodí kavárna a v suterénu vinárna. Pro společenskou činnost byla jen jedna malá klubovna v I.poschodí, kde od otevření téměř 10 let měl KPP možnost zdarma pořádat jednou týdně schůzky svých odborů. Ovšem vlastní corso již neožilo.

Zaniklo i CORSO, kdy budovu r.1990 získala a pro svůj provoz přestavěla Česká spořitelna, změnila je v skleněný ledový palác.
      
Viz také:

      Domy

      Korso

      Česká spořitelna

      Veselka


Předchozí heslo: Collegium muzicum pardubicense

Následující heslo: Cukrárna


Diskuse k článku: Corso


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.



Napsat příspěvek k článku: Corso


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014