Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Bydžovský Alexander


Bydžovský Alexander

narozený 7.10.1867 v Přelouči, snad se učil a pak byl učitelem na knihařské škole v Geře, Německo. Stal se knihařem v Pardubicích, kde na Alžbětině tř.(dnes 17.listopadu) čp. 623 založil r.1896 knihařský závod.

Jediný v Pardubicích se specializoval na umělecké vazby knih, pamětní knihy, desky na adresy a diplomy, ručně zdobená alba v kůži. Návrhy na umělecké vazby mu dělal prof.J.Salavec.

Získal mnoho ocenění a medailí na tuzemských výstavách. Jeho umělecké vazby budily pozornost i za hranicemi. Vystavoval i na světové výstavě v Paříži. Krásnými vazbami prý opatřil celou rozsáhlou, cennou knihovnu pardubického mecenáše umění barona A.Krause.

Po smrti majitele byla knihovna bohužel rozptýlena. Jen některé svazky má VČM a místních sběratelé. Působivou reklamu měl ve sborníku Východočeské výstavy v Pardubicích r.1903. Zobrazuje středověkého knihaře zamyšleného nad dílem s textem: „Vazby knih všeho druhu dle způsobu francouzského, lipského, knihovní jednoduché až nejskvostnější. Obchodní a účetní knihy v různé úpravě, desky na vzorníky doporučuje Alexandr Bydžovský, knihařství strojní a umělecké v Pardubicích. Provádí vazby celých knihoven soukromých i veřejných v úpravě vkusné a trvanlivé, od nejjedno-dušších do nejskvostnějších vzorů. Vazby vkladních knížek. Zakázky vyřizují se poštou i drahou do celého království vyplaceně. SPECIALITY: Desky na diplomy a blahopřejné adresy. Knihy pamětní. Zvláštní alba, zdobená ručním zlacením, mozaikou a tepáním v kůži. - Passeparty na foto-grafie a obrazy. Montování dámských prací vyšívaných; zlacení nápisů na stuhy. Hromadné hoto-vení desk a vazeb na díla nakladatelská. Solidní obsluha, Bezvadná práce. Mírné ceny.“

Alexandr Bydžovský starší zemřel 27.4.1930 v Pardubicích.


Předchozí heslo: Burjan Svítkovský ze Škudl

Následující heslo: Cach Josef, prof. Dr., CSc.


Diskuse k článku: Bydžovský Alexander


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Bydžovský Alexander


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014