Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka



Úvod > Dle abecedy > Všechno > Burjan Svítkovský ze Škudl


Burjan Svítkovský ze Škudl

pocházel ze staré české zemanské rodiny usedlé na Pardubicku. Narodil se kolem r.1500, byl vrstevníkem Vojtěcha z Pernštejna, asi patřil k jeho družině.Když Vojtěch r.1521 převzal pardubické panství, stal se jeho úředníkem, spolupracovníkem. Významně se podílel na projektech a vyměřování rybniční a vodní sítě při jejím dokončování na Pardubicku.

Poněvadž jeho činnost na pardubickém panství byla několikrát přerušena, je pravděpodobné, že na ten čas byl vysílán ke stavby rybníků na jiná pernštejnská panství. Na Vojtěchův návrh byl 2.10.1531 povýšen císařem Ferdinandem II.do vladyckého stavu v Českém království. Byl mu udělen erb vyjadřující jeho činnost a zásluhy a svolení psát se „ze Škudl“.

Vojtěch mu ve své závěti z konce 1531 odkázal 300 kop gr.čes.

Po smrti Vojtěcha r.1534 byl do r.1540 správcem panství. R.1541 převzal od sirotků Jana Ssauera v Soprči statek 11/2 lánu a krčmu po své ženě, rozené Ssauerové. Toho roku mu vdova po jeho bratru Matoušovi prodala nějaké dědictví v Kutné Hoře. Vrcholu své kariéry dosáhl, když r.1544 převzal správu pardubického dominia, které pak coby „úředník na Pardubicích s osobami k sobě přidanými“ (to bylo oficiální titul místo zrušeného „hejman“) dlouhá léta řídil. Od Václava Vaniše ze Ždánic r.1548 koupil část zboží Blatského.

Brzy je prodal i dům v Pardubicích a dvůr ve Svítkově. Za získané peníze koupil r.1551 od Jaroslava z Pernštejna vsi Skalici, Bližňovice a Čankovice na Chrudimsku. R.1552 byl přijat do rytířského stavu. Ve funkci „hejtmana“ setrval až do vrcholu pernštejské úvěrové krize r.1558, kdy již začala jednání o prodeji panství královské komoře. Tehdy ho ve funkci vystřídal jeho dlouholetý spolupracovník Čeněk Bořek z Poličan. Ten byl po prodeji panství r.1560 ve funkci potvrzen, ale za rok zemřel. Burian měl jako rybnikář pověst vynikajícího odborníka. Takže po převzetí pardubického panství císařem r.1560 byl „potažen k vyměřování rybníkův do panství království Uherského, kdež jest nemalou práci platně vedl“. Od r.1562 po smrti Bořka byl opět ustanoven vrchním správcem na Pardubicích. Tu funkci r.1563 předal Jiříku Adlspachovi z Darmsdorfu, ale zůstal jeho zástupcem a rádcem jeho v nelehkých začátcích na pardubickém komprním panství. Zůstal jim až do r.1569, kdy onemocněl. Nemoc upoutal na lůžko.

Zemřel nejpozději r.1572. Sloužil tak na Pardubicích čtyřem majitelů celkem asi 45 let. Jak píše jeho syn Cyprián císaři Rudolfovi II. „od svých mladých let až po šediny svého sešlého věku, ba do konce až do své smrti v službách a pracech všelijakých jest trval a zůstával“.

Zdroj: JUDr. PavelThein


Předchozí heslo: Burjan bakalář

Následující heslo: Bydžovský Alexander


Diskuse k článku: Burjan Svítkovský ze Škudl


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.



Napsat příspěvek k článku: Burjan Svítkovský ze Škudl


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014