Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Blatnikovská Lhota


Blatnikovská Lhota

dnes zaniklá ves jv.od Rybitví 5 min.vzdálená nad oblastí tůní a starých labišťat. Rozloha katastru byla 190 ha. První písemná zmínka 1377, kdy byla s Blatníkem prodána opatovickému klášteru.

Další historii má společnou s Blatníkem. R.1843 měla 11 domů, 101 obyvatele, r.1900 161 obyvatele. Začátkem 20.století s Blatníkem byly připojeny k obci Rybitví a měly 17 usedlostí s vlastním číslováním. Čp.5 měla hospoda zvaná „Ve Lhotce“, krčma zde bývala od dob Pernštejnů. Byl zde pozoruhodná Pulpánův statek s pěkným návratím, připomínající starý vladycký dvůr.

Žil zde Václav Pulpán, pokrokový buditel rolníků, říšský poslanec v Kroměříži, zasloužil se o vyvázání selského lidu z roboty. Dlouholetým starostou tu byl Josef Livora,který zemřel 4.7.1897 Poštou byla příslušná k Bohdanči, četnickou stanici a železniční stanici měla v Rosice n.L. R.1921 měla 148 obyvatel, r.1929 17 domů, 148 obyvatel. Zanikla v 60.letech 20. století při rozšiřování komplexu Východočeských chemických závodů.

Název Lhotka připomínající zaniklou ves nese retenční nádrž chemických závodů na břehu Labe. Na místě zaniklé obce je dnes území s názvem Pod Pařeznici.
      
Viz také:

      Blatník - tvrz

      Blatník - vesnice


Předchozí heslo: Blatník - vesnice

Následující heslo: Bleha Josef


Diskuse k článku: Blatnikovská Lhota


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Blatnikovská Lhota


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014