Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Blatník - tvrz


Blatník - tvrz

někdy nazývaný hrad, byl vodní tvrzí. Měl dvě věže, severní čtyřhrannou a jižní okrouhlou. Do tvrze se vstupovalo po sklápěcím mostě, branou, do jižní okrouhlé věže a z jejího poschodí po dřevěné mostě do obytné čtyřhranné věže. Mezi věžemi byla ještě dřevěná hradba. Před jižní věží bylo nevelké předhradí, ke zvýšení bezpečnosti bylo z jižní strany obehnáno kamennou hradbou.

Asi proto někdy název „hrad“. Na předhradí měl místo dvůr, kde byly maštale, pekárna a jiná hospodářská stavení. Byl obehnán valem a vodním příkopem.

Obytná věž tak byla chráněna vodou, valem, předhradím a nakonec ještě okrouhlou věží. Přesto byla patrně za husitských válek zničena, pokud již dříve nebyla opuštěna. R.1431 byla již zbořená.

Dle farní knihy byly zbytky valů rozvezeny kolem r.1800. Na jižní straně čp.8.zůstal část náspu. Při rozvážení byl nalezen meč s dvousečnou úzkou čepelí, na ní bylo vyryto D.C. II.)( II., uchován je v pražském muzeu.

Při kopání základů čp.8. nalezeny různé zbraně, kovové dveře, svícny, hřeby, řetězy a podkovy. Na místě předhradí nalezen kovový bůžek (?) podoby kočky, nálezce jej prodal za 7 zl. Dle zápisu z r.1851 tu byly ještě nerovnosti, jižní okrouhlý pahrbek měl průměr 45 kroků, severní čtverhranný strany též 45 kroků, patrný ještě byl jeden příkop 6 sáhů široký a druhý 8 sáhů.

      
Viz také:

      Blatník - vesnice


Předchozí heslo: Blahout Antonín

Následující heslo: Blatník - vesnice


Diskuse k článku: Blatník - tvrz


Blatník

Napsal(a): Jan Černík   |   2020-05-14 18:16:52   |   zdoubravicejan@seznam.cz
Hledal jsem hrad Blatník..a našel jsem ho.To místo tam zůstalo.Č.p.8 je stále v katastru.A uprostřed lesa je kamenem roubená studna..Napsat příspěvek k článku: Blatník - tvrz


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014