Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Arnošt z Hostýně a ze Staré


Arnošt z Hostýně a ze Staré

patřil ke starém českému rodu, který měl v erbu bílého půlkoně v - červeném poli.

Nejstarším známých členem rodu byl Držislav za krále Přemysla Otakara II.v letech 1266-1269 zemský sudí. Arnošt se povznesl ve službách královských jako purkrabí v Kladsku, kde se pravděpodobně narodil jeho syn Arnošt, pozdější první arcibiskup pražský. Kolem r.1227 získal pardubické panství výměnou za hrad Vizemburk nedaleko Upice. K panství patřila vodní tvrz při ústí Chrudimky do Labe, ves Pardubice s klášterem cyriaku na návrší nad Chrudimkou a vsi Buko-vina, Černá, Lhota Rybářská, Lhota Přívoz, Ostřešany.

Pardubickou tvrz začal přestavovat na vodní hrad. V jeho sousedství na ostrůvku mezi rameny Chrudimky založil Pardubice „Město nové“. Město převzalo za svůj jeho rodový znak. Ves Pardubice 22.11.1332 věnoval klášteru cyriaků, ta se pak nazývala Pardubice Mnichové (dnes Pardubičky). Arnošt měl čtyři syny Arnošta ml., Bohuše,
Smila a Viléma řečeného Flaška. Ve své závěti z 29.12.1340, jejímž vykonavatelem určil nejstaršího syna Arnošta, děkana kostela Pražského, odkázal Svým synům hrad, „Pardubice město nové“ spolu s vesnicemi.

V závěti se Pardubice poprvé jmenují městem.

Arnošt z Hostýně zemřel r.1342, pohřben byl v kostele sv.Jiljí v cyriackém klášteře. Vedle něho byla pohřbena manželka Adlička, která zemřela po r.1343.

Po zničení kláštera i s kostelem r.1421 byly ostatky i mramorová náhrobní deska přeneseny do nového, dnešního, kostela sv.Jiljí postaveného r.1484. Deska zapuštěná v podlaze byla sešlapána.

Při rekonstrukci kostela r.1904 byla umístěna na zeď sousední zvonice, kde povětrnostní vlivy zkázu nápisů dokonaly. Po r.1960 byla uložena do lapidária Východočeského muzea v suterénu pardubického zámku.


Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Arnošt z Pardubic


Předchozí heslo: Arnold Jan

Následující heslo: Franjo Aubrecht Mjr.


Diskuse k článku: Arnošt z Hostýně a ze Staré


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Arnošt z Hostýně a ze Staré


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014