Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Franjo Aubrecht Mjr.


Franjo Aubrecht Mjr.

narodil se 10.10.1896 v Chorvatsku. Stal se důstojníkem, v první světové válce byl sedmkrát vyznamenám válečnými medailemi. Po válce byl přidělen k jezdeckému pluku č.5 do Nových Zámků, zde získal první jezdecké zkušenosti. Později byl přeložen k jezdeckému pluku v Košicích a pak k 8.dragounskému pluku knížete Václava Svatého v Pardubicích. Kde bylo jezdecké učiliště jehož velitelem plk.Jindřich Ott. Stal se dostihovým jezdcem.

Poprvé startoval na Velké pardubické r. 1928 na polokrevné klisně Datli, dojel desátý. R.1929 měl již lepší plnokrevnou klisnu Szelés, měl dva pády, ale po překonání dropu musel vzdát. R.1931 na klisně Szelés II i přes dva pády doběhl na pátém místě. R.1932 jel na plnokrevném hřebci, ryzákovi Renommé, skončil osmý. Po roční přestávce si půjčil od pana Drahoše z Pardubic plnokrevného valach Upmana, v těžké německé konkurenci se od startu držel v čelné skupině a skončil na čtvrtém místě. Roku 1935 musel dostih vzdát. R.1936 na valachovi Hetre získal česné druhé místo. Na posledním startu před okupací r. 1937 skončil čtvrtý za vítěznou Latou Brandysovou na Normě.

Za okupace, kdy byla čs.amáda rozpuštěná, žil se svou rodinou v Bohdanči v čp.81. Od r. 1939 byl zapojen do ilegální odbojové skupině plk. Josefa Tacla. Dále pracoval ve skupině „Obrana národa“ (UVOD), za heydrichiády ve skupině „Bílá Hora“ do revoluce r. 1945. Jako zpravodajský důstojník spolupracoval s paraskupinou „Silver A“ jejímž velitelem byl npor. Alfréd Bartoš, působící na Pardubicku, a také s výsadkem M.Jan Hus, velitel A.Fomim.

Stal se velitelem vojenského hnutí ve východních Čechách a za květnové revoluce bojoval v obvodu Holic, Býště, Sezemic.

Na Velké pardubické startoval ještě po válce. R.1947 na koni Svatopluk, který byl rychlý na rovinkách, kde neměl konkurenci, ale byl nespolehlivý na překážkách, padl na Taxisu, došel jen k irské lavici, kde Aubrecht vzdal. Poslední účast mjr.Aubrechta na Velké pardubické byla r. 1948 s rychlým plnokrevníkem Petrusem. Ten poslední rok nebyl spolehlivým skokanem, proto byl svěřen do jeho péče. Při svých zkušenostech patřil mezi favorizované jezdce. Na startu bylo 11 koní, za irskou lavicích se dostali do vedení. Na předposlední proutěnce ale jako první skočil Var, Petrus v plném tempu skok nerespektoval, následoval pád. Byl chycen, jeho jezdec nasedl se zlomenou klíční kostí a dojel třetí. Byl odměněn velkými ovacemi.

Koncem června 1948 byl vystěhován z domu v Bohdanči. Byl zatčen, 13.-23.června 1949 souzen u Státního soudu v Praze jako člen tzv. skupiny ing. Jana Žemly. Odsouzen byl na 25 let a ke konfiskaci majetku. R.1960 byl amnestován, r.1969 rehabilitován. Opustil Pardubicko a rodinu.

Zemřel 23.1.1985 v Praze.

Zdroj: Mjr. Miloš Svoboda, PhDr. Jiří Kotyk


Předchozí heslo: Arnošt z Hostýně a ze Staré

Následující heslo: Avostalli de Sala Ulrico


Diskuse k článku: Franjo Aubrecht Mjr.


Franjo Aubrecht a členství v KSČ

Napsal(a): Jan Řeháček   |   2022-06-16 20:54:45   |   jrehacek@seznam.cz
Dobrý den, paní Kučerová. Informace v Parpedii byla čerpána z článku ve Zprávách KPP číslo 9-10/1993, kde se o členství Mjr. F. Aubrechta v KSČ zmiňuje historik PhDr. Jiří Kotyk.

Nepravdivá informace

Napsal(a): Milena Kučerová   |   2022-05-28 21:05:35   |   kucera.milena@seznam.cz
Po přečtení článku Mjr. Miloše Svobody jsem usoudila, že ten pán dokáže uveřejnit informace , které si vymyslel a je tedy nedůvěryhodná osoba. Vyjářím se pouze k jednomu tvrzení. Můj děda Franjo Aubrecht nikdy nebyl v KSČ. Ani nikdo z naší rodiny. Tato strana pro nás byla a je a bude vždy symbolem zla, nenávisti, hlouposti, krutosti.... Jen těžko mohu pojmenovat vše, co jsme jako rodina prožili v době vlády komunistů. Díky úžasné vnitřní síle mojí prababičky, babičky a mamky jsme my všichni dokázali žít s hlavou vzpřímenou a bez nenavisti .... Je mi 73 let a stále mě uráží troufalost některých osob. Pokud mám potřebu o někom psát, musím požádat o souhlas osob blízkých atd. Žádám o opravu uvedené nepravdy = lži !! Děkuji. Ostatní nepřesnosti jsou nepodstatné nebo diskutabilní. Budu čekat vyjádření zodpovědné osoby. S pozdravem Milena Kučerová Lázně Bohdaneč

Nepravdivá informace

Napsal(a): Milena Kučerová   |   2022-05-28 21:01:57   |   kucera.milena@seznam.cz
Po přečtení článku Mjr. Miloše Svobody jsem usoudila, že ten pán dokáže uveřejnit informace , které si vymyslel a je tedy nedůvěryhodná osoba. Vyjářím se pouze k jednomu tvrzení. Můj děda Franjo Aubrecht nikdy nebyl v KSČ. Ani nikdo z naší rodiny. Tato strana pro nás byla a je a bude vždy symbolem zla, nenávisti, hlouposti, krutosti.... Jen těžko mohu pojmenovat vše, co jsme jako rodina prožili v době vlády komunistů. Díky úžasné vnitřní síle mojí prababičky, babičky a mamky jsme my všichni dokázali žít s hlavou vzpřímenou a bez nenavisti .... Je mi 73 let a stále mě uráží troufalost některých osob. Pokud mám potřebu o někom psát, musím požádat o souhlas osob blízkých atd. Žádám o opravu uvedené nepravdy = lži !! Děkuji. Ostatní nepřesnosti jsou nepodstatné nebo diskutabilní. Budu čekat vyjádření zodpovědné osoby. S pozdravem Milena Kučerová Lázně BohdanečNapsat příspěvek k článku: Franjo Aubrecht Mjr.


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014