Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Kopaná


Kopaná

Kopanou, dříve fotbal, do Pardubic přivezli studenti. První kroužek založili r.1899 a nazvali Sportovním klubem Pardubice (SK). Do Českého svazu fotbalového byl přijat r.1901, kdy také sehrál první meziměstské utkání v Chrudimi. To skončilo katastrofální porážkou pardubických 1:19. Od začátku hráli pardubičtí v modrobílých barvách, ovšem v obyčejných botách nebo dokonce lakýrkách. Vlastní stadion na Olšinkách otevřel SK 21.6.1903, v roce slavné Východočeské výstavy. Předtím se hrálo pod děkanstvím, na Zavadilce a na vojenském cvičišti. Postupně vznikaly další kluby jako Pardubický team, Polaban, Meteor a Polabí Rosice. R.1909 sehráli „sekáči“ první mezinárodní zápas. Na Olšinkách podlehli FC Civil Service Londýn 0:2. Na tomtéž hřišti utrpěl o tři roky později svou jedinou porážku (3:1) při zájezdu na kontinent skotský klub F.C.Celtic Glasgow, přemožitel slavné Slávie Praha i reprezentačního mužstva Čech. V té době vznikla i Sparta Pardubice, SK Svítkov, Čechie a především Studentské sportovní sdružení, předchůdce druhého slavného pa.klubu – Atleticko-fotbalový klub -AFK Pardubice. Významnou postavou SK byl Ota Resch, pokladník, předseda do r.1924 a hlavní mecenáš. Rozvoj fotbalu zastavila I.světová válka, v níž padli i členové pa.klubů.

Hned po válce vznikají další tradiční kluby Slovan a Slavoj, stejně jako Telegrafie, Petrolka, Český lev, SK Čivic a Popkovice, později Explozie Semtín a SK Pardubičky. V r.1925 vyhrál SK Pardubice mistrovství českého venkova a r.1937 postoupil pod vedením Ing.Josefa Vencla, ředitele Východočeského elektrárenského svazu, do 1.celostátní ligy. Mužstvo bylo posíleno a na novém stadion z r.1931 hrálo v lize důstojnou roli. Také AFK vyhrál dvakrát divizi, ale v kvalifikaci o ligu neuspěl. Válečné protektorátní roky jsou paradoxně nejlepším obdobím pa.kopané. Před velkými návštěvami se mužstvo SK umístilo na 4.a dvakrát na 3.místě v české lize. Vyrostli v něm i reprezentanti, před válkou Arnošt Kreuz, po válce brankář Karel Horák, Jiří Zástěra a Jaroslav Cejp.

Po odchodu největších opor sestoupil SK Pardubice z prvního poválečného ročníku ligy. Ještě v r.1948 bojuje marnou kvalifikaci s ATK Praha. Sjednocení tělovýchovy znamená konec tradičních klubů. V r.1956 je do Pardubic převedena armádní TJ Tankista, aby zde hrála po 3 roky nejvyšší soutěž. Po machinaci s výsledky pak sestoupila a následně byla sloučena s TJ VCHZ. Ještě na jeden rok 1968-69 pak postoupila do ligy.

Devizou následujících 40 let je výborná práce pa.klubů s mládeží. Z jejich odchovanců se dá sestavit ne jedna prvotřídní jedenáctka. Na zdevastovaném letním stadionu, bez cyklistické a atletické dráhy se dnes hraje jen II.liga žen. Dříve oblíbenou odborářskou ligu nahradila malá kopaná a ujala se i sálová odrůda – futsal.

Dne 4.6.2006 druholigoví fotbalisté FKAS Pardubice naposledy vyběhli na pa.trávník, pa. II.liga prodána od sezony 2006/07 do Sokolova.

Zdroj: Dr. Radek Brož; Vlastivědná abeceda Dr.PavlaTheina. Dr.Thein Kopaná ZKPP 3/1979; AB-Zet Pardubicka č.37 – Radovan Brož: Kronika pardubického fotbalu. 2005
      
Viz také:

      Atleticko-fotbalový klub – AFK Pardubice

      Město sportu

      SK Slovan Pardubice

      Sport

      Sportovní klub – SK Pardubice


Předchozí heslo: Kooperativa

Následující heslo: Korso


Diskuse k článku: Kopaná


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Kopaná


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014