Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Bičík Zdeněk


Bičík Zdeněk

narozen 26.2.1926 v Pardubicích. Reálné gymnázium začal studovat v Kutné Hoře, kam byl přeložen jeho otec. Pod návratu r.1942 pokračoval v Pardubicích.

Od mládí se zajímal o historii a zeměpis, i o sport, zejména tenis. Již za studií na pardubickém gymnáziu se stal nejmladším členem Pardubického Muzejního spolku, který založil pardubické Městské muzeum, stal se je-ho dobrovolným pracovníkem a. trávil zde všechen volný čas. Poznal ještě osobně slavné zakladatele Muzejního spolku.

V srpnu 1944 byl nasazen k protiletecké obraně (Luftschutz) Pardubic při městské hasičském sboru. Podílel se na likvidace následků bombardování, zejména požáru par-dubické rafinerie minerálních olejů (Petrolky). Nezapomenutelné zážitky z náletů, doplněné poválečný studiem dokumentů uveřejnil v četných článcích a studiích o náletech na Pardubice.

Středoškolské studium zakončil maturitou r.1945. V l.1946-48 studoval na nově otevřené Státní archivní škola při filosofické fakultě UK. Od 1.9.1948 byl prvním archivářem nového Městského archivu v Pardubicích až do 31.3.1961, kdy ten by začleněn o Okresního archivu. Tehdy nastoupil do vznikajícího Oblastního archivu v Zámrsku, dvakrát týdně vedl jeho studovnu v Pardubicích.

Když r.1979 musel odejít, vrátil se jako odborný pracovník do pardubického muzea, tehdy změněného politickým tlakem na pouhé pracoviště t.zv.Krajského muzea východních Čech v Hradci Králové. Zůstal zde do odchodu do důchodu r.1988.

Tehdy s Ing.C.Benešem byli posledními žijícími členy Muzejního spolku, který zanikl r.1952 po znárodnění městského muzea. Z.Bičík se především věnoval historii pardubického letectví a náletů na Pardubice. Spolu s dr.L.Česenkem vydali r.1966 knížku: „O dvou průkopnících českého letectví.“ z Pardubic.

R.1969 vyšla jeho publikace „Knihy smolné a r.1974 slovníček „Pardubice od A do Z.“ Byl autorem mnoha vlastivědným článků v od-borných publikacích, lokálním i celostátního tisku. Jako všestranný znalec vlastivědy Pardubicka, popularizoval ji přednáškami v muzeu i pro jiné pardubické instituce a organizace.

Byl také od mládí všestranný, především tenista, ve stáří trenér tenisové mládeže. Jako pardubický patriot se r.1965 se stal spoluzakladatelem Klubu přátel Pardubic, od r.1967 Klubu přátel Pardubicka. Byl aktivní člen, lektor, znamenitý průvodce po Pardubicích a dlouholetý člen redakční rady Zpráv KPP, do nichž napsal mnoho cenných článků.

Zemřel 8.2.1990 v Pardubicích.

Zdroj: Jiří Paleček


Předchozí heslo: Beutler Miloslav

Následující heslo: Červenka Ladislav


Diskuse k článku: Bičík Zdeněk


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Bičík Zdeněk


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014