Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka



Úvod > Dle abecedy > Sport > Všesportovní stadion Tomáše Garrrigue Masaryka


Všesportovní stadion Tomáše Garrrigue Masaryka

První pokusy o vznik Družstva pro zřízení stadionu v Pardubicích se objevily již po r.1920. Iniciátorem myšlenky byl Bedřich Lašek, úředník pa.pivovaru, který se zasloužil o získání prostředků a vybudování. V rámci příprav První Celostátní výstavy tělovýchovy a sportu 15.9.1930 zahájena stavba moderního všesportovního stadionu. Projekt vypracovali pa.arch.Karel Řepa a ing.Ferdinand Potůček, betonovou klopenou cyklistickou dráhu navrh arch.Schürmann z Münsteru. Stavba za 1 850 000,- Kč dokončena za necelých 9 měsíců, betonovalo se i v zimě. Stadion otevřený 31.5.1931 vystoupením více jak 4000 dětí pa.škol, nazván Masarykův všesportovní stadion. V původní podobě měl stadion hřiště pro kopanou o rozměrech 75x110 m, vzornou atletickou dráhu (7,2x400m), kapacitu 15 000 diváků. Na západním straně velká betonová tribuna s 1500 sedadly, tehdy ojedinělé konstrukce. Na východě betonová tribuna k stání se slavnostní vstupní maratonskou branou, s hudebním pavilonem uprostřed. Novinkou byla betonová klopená cyklistická dráha dlouho 500, u nás dlouho jediná. Stadion postaven v ideální poloze vedle Tyršových sadů na břehu Labe. Prvním fotbalovým utkáním byl 4.6.1931 zápas ČSR-Maďarsko o středoevropský pohár amatérů. Před 10 000 diváky zvítězili reprezentanti ČSR 3-0 (1-0). Stadion byl svědkem nejslavnějších událostí pa.sportu. Od r.1937 do poválečných let se zde hrála I.fotbalová liga, konaly se tu vrcholové soutěže v lehké atletice a cyklistice, jezdila se tu plochá dráha Memoriál Jiřího Kristiána Lobkowice. R.1941 stadion přešel do majetku města Pardubic, jeho správa svěřena Družstvu pro zřízení sportovního stadionu. Družstvo po r.1945 zaniklo a stadion spěl pomalu, ale jistě k zániku. Po postavení Zimního stadionu r.1947 se vžil název Letní stadion. Po r.1948 přejmenován na Gottwaldův, všesportovním zůstal.
Hrála se zde kvalitní a navštěvovaná kopaná, od r.1969 jen II.liga. Pa.cyklisté zde získali řadu mistrovských titulů, jezdil se tu plochodrážní Hladěnův memoriál. OV ČSTV Pardubice předložil 4.8.1968 na ÚV žádost o 5 mil. Kčs na rozšíření a osvětlení Gottwaldova (letního) stadionu ve třech etapách do r.1972, r.1968 upraveny jen přístupové cesty nákladem 300 tis.Kčs z provozních prostředků OV.
Roku 2000 Betonová dráha zbourána, atletická dráha zrušena, zůstalo jen fotbalové hřiště s provizorními tribunami. Na jižní části stadionu zřízeno parkoviště. Zbylé torzo si ani název stadion nezaslouží, tak končí jedna část tradice Pardubice, město sportu.

Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Celostátní výstava tělesné výchovy a sportu

      Letní stadion

      Masarykův sportovní stadion

      Město sportu

      Memoriál Jiřího Kristiána Lobkowice

      Sportovní zařízení


Předchozí heslo: Všesportovní areál

Následující heslo: Výbuchy


Diskuse k článku: Všesportovní stadion Tomáše Garrrigue Masaryka


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.



Napsat příspěvek k článku: Všesportovní stadion Tomáše Garrrigue Masaryka


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014