Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Spojilský odpad


Spojilský odpad

struha odvodňující pozemky vysušených rybníků Staročernského, Strýčka, Spojilského. Pod Hůrkami patrně ústila do zaniklého Nového rybníka. Nyní teče po jeho dně ke křížení s Haldou, která ji přechází akvaduktem. Protíná Horní Polabinu, v parku Na špici se spojuje a požeračkou z Haldy. Zde ústily do oblouku Labe, jehož pozůstatkem je Čičák. Zdymadlem zvýšena hladina Labe to již nedovoluje. Pro Spojilský odpad zřízena shybka pod Chrudimkou a odpad zaústěn do Labe pod zdymadlem. V posledních letech se předpokládá zvýšené nebezpečí povodně, kterou shybka nepohltí. Proto při ní umístěna čerpací stanice s mamutím čerpadlem, které příval přečerpá do Chrudimky. Na dně býv. Nového rybníka pro zadržení povodně bude zřízen poldr.
      
Viz také:

      Nový rybník

      Akvadukt

      Halda

      Horní Polabina

      Požeračka

      Shybka

      Studánka - rybník


Předchozí heslo: Spojilská žíla

Následující heslo: ulice Spojovací


Diskuse k článku: Spojilský odpad


Spojilský odpad

Napsal(a): Jiří Janoš   |   2019-08-21 09:23:28   |   janosj@pla.cz
Jedná se pouze o překlep - ..v parku Na Špici se spojuje a požeračkou z Haldy.. místo spojky "a" mělo být "s". Text tedy uvádí, že v parku do Spojilského odpadu ústí odlehčovací koryto z požeráku (kbelu, přelivu) Haldy, které v případě zvýšených průtoků Haldou převede část vod do Spojilského odpadu.

dotaz

Napsal(a): Lubomír Drahozal   |   2019-06-18 22:04:31   |   Drahozal.L@seznam.cz
Dobrý den? Mohl by mně někdo přeložit tuto větu do češtiny"v parku Na Špici se spojuje a požeračkou z Haldy."? Děkuji. S pozdravem Drahozal LubomírNapsat příspěvek k článku: Spojilský odpad


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014