Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Pastoušky


Pastoušky

V Pardubicích kromě špitálu bylo několik pastoušek.
Obec v l.1546-47 postavila na počátku Karlovy ul., u Městské řeky, novou stáj obecní a při ní pastoušku. Za materiál zaplatila 18 kop míšeňských. R.1612 při rozdělování Preysovského dvora jí přibyl nový díl, dotýkala se meze Olšinek. R.1639 spálena. Nová, skromnější, postavena do konce 17.stol. Za pruských válek 1741-44 „demolírována“ při modernizaci opevnění, znovu zmizela.
Od počátku 16.stol.vedle mlýna na Haldě stál starý dvůr, snad při něm byla pastouška. Dvůr byl prodán, připojen k mlýnu na Haldě, část pozemek se dostal do soukromých rukou. Obec r.1702 koupila za 55 kop zpustlou chalupu čp.89 Jan Pleše. Obnovila pastoušku, která shořela r.1818 se sousedními grunty.
Na Bílém předměstí byla obecní pastouška v l.1667- 1702 v domě čp.121 ve Štrosově ul. Další byla Na Ležánkách, stála, již neužívaná, v místě před dnešními pekárnami do zahájení jejich stavby po r.1965.
Pastoušky byly asi do konce 2.svět.války i v obcích dnes připojených k městu. Ve Drozdicích byla poblíž rybníčka zv.Louže pod starým topolem, na němž léta bylo čapí hnízdo. To ani pastouška již nejsou.


Zdroj: Jiří Paleček


Předchozí heslo: Pasování na rytíře

Následující heslo: Pašek


Diskuse k článku: Pastoušky


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Pastoušky


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014