Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka



Úvod > Dle abecedy > Sport > Lehká atletika


Lehká atletika

„královna sportů“ dobývá Pardubice r.1903. Tehdy uspořádal S.K.Pardubice na Olšinkách závody, na nichž bylo dosaženo i několika rekordů. Ze zajímavých výsledků : 120 yardů Pohl (Karlín) 17 2/5 sec., skok vysoký Pohl (Karlín) 165 cm, český rekord, skok o tyči Pohl (Karlín) 320 cm, český rekord, disk Souček (Sparta Praha) 38 m, koule Vyskočil (Sparta Praha) 12,23 m. Nejstarší zpráva o lehké atletice je ovšem již z r.1894, kdy 23.září při cyklistických závodech na pa.dráze byl jako 11.disciplína zařazena závod 5 běžců s cyklistou na vysokém kole. Na trati 100 yardů zvítězili běžci V.Hora (Plzeň) a Fr.Hron (A.C.Královské Vinohrady). Lehkou atletiku pěstoval i Sokol, A.F.K.Pardubice, S.K.Pardubice, po sjednocení tělovýchovy TJ.Dynamo a Rudá hvězda Pardubice.

Již r.1882 zaznamenávají sokolské kroniky výkony borců ve skoku dalekém i vysokém a r.1894 se na cyklistické dráze konal závod běžců proti cyklistovi na 100yardů. První závody pod vlajkou české atletické amatérské unie se konaly v rámci Východočeské průmyslové výstavy r.1903 na Olšinkách za účasti 207 atletů z 15 klubů a bylo na nich vytvořeno několik českých rekordů. Atleti SK Pardubice uspořádali 25.8.1918 velké lehkoatletické závody, v jejichž rámci se konal I.ročník silničního běžeckého závodu na10 km Chrudim-Pa. Po 1.svět.válce pořádali atleti vůbec první závody žen na českém území a také kvalifikaci o účast na olympijských hrách. Závody se konaly na nové dráze na Olšinkách. Propagátorem atletiky byl prof. Antonín Březina, tělocvikář na reálném gymnáziu. Atletický odbor SK Pardubice měl silné družstvo mužů, které r.1925 porazilo v prvním rivalském utkání Hradec Králové. Měl již 30 dorostenců a 100 žáků. Významnými atlety za 1.republiky byli olympionici Šretr a Machaň a všestranný rekordman Markl. R.1927 založen atletický odbor AFK Pardubice. V rámci 1.Celostání výstavy tělovýchovy a sportu pořádají pa.atleti na novém pa.všesportovním stadionu 8.a 9.8.1931 II.Masarykovy hry, kterých se zúčastnilo 61 zahraničních borců z 9 států Evropy. Atletice se daří i v AFK a DTJ, ale především v továrním klubu SK Explozie Semtín, zásluhou olympionika – maratónce Josefa Šulce. Za 2.svět.války se atletika šíří i do předměstských a venkovských klubů – Slovan Pardubice, Slavoj Pardubice, SK Čivice, Sezemice, Bohdaneč. V běhu Napříč Pardubicemi se představil i začínající Emil Zátopek. Za války založena i Velká cena města na 400m, konající se dodnes. Na konci 50. a začátku 60.let min.stol. mělo TJ Dynamo velmi silná družstva mužů i žen, která bojovala v národní lize. Z jednotlivců vynikali překážkářka Fendrichová (později Trkalová), olympionik Jirásek na 400m a Šťastný v běhu na 400m překážek. Nastoupilo i první trenéři z povolání Radovan Brož, později Jiří Čechák. Čs.rekord ve skoku dalekém překonal výkonem 798 cm Jaroslav Brož, medailista z mistrovství Evropy (s neregulérním větrem skočil 805cm). Vynikající běžkyní byla čs.rekordmanka na 3 000m Jar.Pokorná. Světový festival mládeže vyhrála skokanka do výšky M.Severýnová.

R.1959 na novém stadionu na Dukle založen atletický oddíl Rudé hvězdy, dnes SKP. Více než 50 let ji slouží trenér a organizátor Arnošt Křivka.
Významným přínosem pa.atletice bylo zřízení sportovních tříd na ZŠ Višňovka a později na sportovním gymnáziu, stejně jako výstavba skokanské haly a běžeckého tunelu v areálu sokolovny.

R.1990 se z TJ Dynamo osamostatnil Atletický club Pardubice -AC, na přelomu tisíciletí jsou jeho atleti 4.nejlepším celkem v ČR. Ženy i muži bojují v extralize, trenér J.Čechák vychoval v Pardubicích Romana Šebrleho, na olympiádě r.2000 běží ve finále štafety na 4x400m za ČR Burianová a Ficková z Pardubic. Oddíl má na 500 členů, kteří získávají každoročně desítky medailí z mistrovství republiky. Atleti pořádají přes 50 let mezinárodní kros na závodišti Velké pardubické, i Malou pardubickou. Běžecký klub 23.5.1992 obnovil Pardubický maratón. V posledních letech je pořádán velice úspěšný Vinařský půlmaraton ulicemi Pardubic. Dne 10.06.2002 otevřeno atletické hřiště při ZŠ Benešovo nám. s tartanovou dráhou, zrekonstruované nákladem 7.mil Kč. Po rekonstrukci r.2004 dostaly AC Pardubic a atletický oddíl SKP krásný Městský atletický stadion na Dukle, otevřený 21.8.2004 mezinárodními závody. Prioritu v pa.ateltice přebírá nyní atletický oddíl SKP - dříve Rudá hvězda. Jeho družstva mužů a žen se umisťují v nejvyšší české soutěži. Koulačka-Kárniková je nejlepší v ČR.

Zdroj: Zdeněk Bičík; Dr.Radek Brož; Vlastivědná abeceda dr. Pavla Theina. Sport a Pardubice, 90 let pa. lehlé atletiky. Dr.R.Brož. ZKPP 3-4/1997
      
Viz také:

      Atleticko-fotbalový klub – AFK Pardubice

      Celostátní výstava tělesné výchovy a sportu

      Atletika

      AFK Svítkov

      Atletický stadion

      Lehká atletika žen

      Sport


Předchozí heslo: Leginářské náměstí

Následující heslo: Lehká atletika žen


Diskuse k článku: Lehká atletika


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.



Napsat příspěvek k článku: Lehká atletika


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014