Úvod > Dle abecedy >
Všechno
>
Kubeš Alois Jaroslav
Kubeš Alois Jaroslav
Narodil se 31.5.1897 v Praze. U firmy Daněk, pozdější ČKD, se vyučil strojníkem. Po vyučení povolán hned na vojnu a poslán na ruskou frontu, poté na italskou, kde byl do konce
války. Do Pardubic přišel 4. ledna 1919 s formujícím se železničním plukem. Zde nejprve sloužil jako dobrovolník, r. 1921 dostal hodnost rotmistra a zůstal u pluku jako „délesloužící“. Příslušníkem železničního pluku, který se významně podílel na rozvoji Pardubic, m.j. i na opravách Kunětické hory, zůstal až do rozpuštění armády r. 1939. Rodák z Prahy v Pardubicích , které si zamiloval, prožil přes 70 let. Stal se příkladným patriotem Pardubic. Soukromým studiem se seznámil s jejich historií, památkami i pamětihodnostmi. Ty znalosti trvale využíval k propagaci Pardubic. Především jako osvětový poddůstojník prováděl nováčky železničního pluku každoročně po Pardubicích, seznamoval je s městem i možnostmi zábavy. Tak vychoval tisíce příznivců našeho města. Spolupracoval při tom s ředitelem F.K.Potěšilem. Později se stal dobrovolným průvodcem návštěvníků města i Pardubáků, které s městem seznamoval zajímavou a humornou formou.
Bezprostředně po příchodu do Pardubic se zapojil do společenského a kulturního života města. R. 1927 byl členem výboru pro oslavy stého výročí vynalezení ruchadla bratranci Veverkovými. Toho roku dostal smutnou povinnost vypravit vojenský pohřeb tragicky zesnulého Ing. Jana Kašpara, prvního českého letce. Jeho život a osudy ho zaujaly, že se stal jeho celoživotním obdivovatelem, znalcem a také statečným obhájcem jeho prvenství v dobách, kdy bylo zpochybňováno. Sbíral ještě čerstvé vzpomínky, doklady, vytvořil dokumentaci, kterou předal pardubickému muzeu, s nímž také navázal trvalou dobrovolnou spolupráci. Od r. 1930 byl členem přípravného výboru 1. Celostátní výstavy tělesné výchovy a sportu v Pardubicích. Za aktivní účast při výstavbě nádherného Všesportovního stadionu (dnes zničeného Letního) obdržel r. 1931 stříbrný pamětní odznak. R.1940 se podílel na oslavách 600. výročí města Pardubic. Při nich připravil výstavu k celostátnímu sjezdu hoteliérů na Veselce spolu s hoteliérem Košťálem. S ním a dalšími členy odboje udržoval styky až do odhalení, jemuž unikl. R. 1945 nastoupil znovu do armády, ale r. 1950 po osobním sporu s ministrem obrany A.Čepičkou byl propuštěn. Jako politicky nespolehlivý byl s rodinou vystěhován do V.Koloděj. Přesto se stále podílel na vlastivědné práci. Po návratu do Pardubic se r. 1965 ihned zapojil do Klubu přátel Pardubic. Stal se velmi aktivním členem jeho výboru. R. 1967 pomohl k přechodu Klubu k Východočeskému muzeu, zde přejmenovanému na Klub přátel Pardubicka. R.1970 se stal po staviteli J.Krupařovi druhým předsedou Klubu, zasloužil se o jeho rozvoj a ocenění jeho činnosti orgány města i okresu. Ač stálý odpůrce režimu a Vč. kraje, dostal r. 1977 Zlatý odznak za budování města a jeho propagaci. Toho roku se vzdal předsednictví Klubu a na členské schůzi byl jednohlasně zvolen doživotním čestným předsedou. I poté se účastnil práce Klubu, přispíval do Zpráv a zajímal se o dění v našem městě. Zemřel 6.3.1989 v Pardubicích a dne 16.3. se s ním v pardubickém krematoriu rozloučila jménem Klubu Marie Chudá. Nabízí se otázka, zda spolu s Ing. J.Kašparem neměl být in memoriam také jmenován čestným občanem města za celoživotní činnost pro Pardubice i za zásluhy o to, že prvenství Ing. J.Kašpara nezapadlo v zapomnění.
Zdroj:
Jiří Paleček
Viz také:
Diskuse k článku: Kubeš Alois Jaroslav
K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.
Napsat příspěvek k článku: Kubeš Alois Jaroslav