Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Hladěna František


Hladěna František

FRANTIŠEK HLADÉNA (* 14. 7. 1903), motocyklový závodníka legenda protifašistického odboje v Pardubicích. Sportovní založení ho přivedlo do závodu na výrobu motocyklů zn. JMP v Pardubicích, pozdější Grizzly, kde působil jako zajížděč, závodní jezdec a také zástupce firmy. Když museli výrobci podnik likvidovat, přijal Hladěna obchodní zastoupení motocyklů Praga BD a v místech letního stadionu zřídil záruční opravnu, která se stala centrem pardubického motosportu. Patřil k organizátorům prvních plochodrážních závodů Memoriál Jiřího Kristiána z Lobkovic. Zit okupace získal zastoupení automobilky Škoda.
Hned po setkání parašutistů r. 1941 přivezl ze Senice na Poděbradsku svým autem radiostanici, výzbroj a padáky Alfréda Bartoše a Jiřího Poláčka. Bartošovi nabídl i svůj byt na dnešní třídě Míru čp. 108. Když byl prozrazen Josef Valčík, podal Hladěna pardubickému gestapu jeho zmateční popis. Zatkli ho ráno 20. 6. 1942 a při nelidském výslechu na gestapu zvolil dobrovolnou smrt - vyskočil z otevřeného okna v nejvyšším patře budovy dnešního okresního úřadu na dvůr a zlomil si spodinu lebeční a páteř. Ve 12.30 hod. již byl mrtev.


Předchozí heslo: Hebký Antonín

Následující heslo: Hladěnová Táňa


Diskuse k článku: Hladěna František


Skok nebo vyhození z okna Františka Hladěny,

Napsal(a): Jan. Novák,   |   2019-11-15 16:56:04   |   jan.novak.pce@seznam.cz
V článku se říká, že František Hladěna skočil z okna. O tom, že skočil sám se dá úspěšně pochybovat. Těžko mohl vyskočit z okna se spoutanýma rukama 8. metrů daleko. Pravděpodobnější je, že byl z okna vyhozen.Napsat příspěvek k článku: Hladěna František


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014