Úvod > Dle abecedy >
Všechno
>
Čtvrtohory - diluvium a alluvium
Čtvrtohory - diluvium a alluvium
na Pardubicku byly prozkoumány pardubickým rodákem Dr. Jaroslavem Jahnem. Nálezy zbytků živočišných v naplaveninách při regulaci
Labe, Chrudimky, Loučné, Lodrantky, v mnohých cihelnách a jiných výkopech roztroušené v muzeích čekají na systematický výhodnocení.
Pardubické muzeum chová např. holení kost mamutí z řečiště
Labe, žebro mamutí z písníku u labského břehu za Ležánkami nalezené r.1903, stoličku mamutí z Lodrantky u Dašic, velký tuří roh z Loučné, stoličku diluv.nosorožce z Kunětické hory, lebku rašelinného skotu s rohy z Chrudimky, čelist diluv.koně z Mikulovic aj. Na jesepech labských se nachází zuby diluv. koně.
V cihelně J.Tichého v Blatě byla v září 900 nalezenka kostra diluviálního nosorožce, spočívala v jílovité žlutce nad štěrkem. Nejprve byla 24.října ohledána místními odborníky V.Divišem Čisteckým ze Šerlingu a dr.J.Woldřichem. Kostra mající cenu 6000 zl.byla nabídnut pardubickému muzeu, které ji postoupilo muzeu království Českého. Diluvialní usazeniny dosahují tu mocnosti až 9 m. Vrstva štěrku odpovídá období glacialnímu, nad ní jsou uloženiny vrstvy postglaciální.
Celá dolina Pardubicka až k Týnci nad.L. a přes Bohdaneč až k Chlumci n.C. Je tvořena nápla-vy. Též hřbet od Býště k Jelení, zvaný Chvojnovská planina, je křídový, pokrytý čtvrtohorním náplavem. Tak vysoko sahal útvar křídový, ale byl odplaven. Jeho místo vyplnil štěrk, prchlice, hlí-na, písek. Mladší naplaveniny, aluvium, nacházejí se v poříčí řek, potoků, v okolí rybníků a bažin, obsahují štěrk, písek, písečné duny, hlínu – červenici, vivianit, bahenní rudu, rašelinu, ornici a po-zůstatky zvířat a rostli současných.
Zdroj:
F.K.Rosůlek 1904
Diskuse k článku: Čtvrtohory - diluvium a alluvium
K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.
Napsat příspěvek k článku: Čtvrtohory - diluvium a alluvium