Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Historie > Crkáň – Crkáně


Crkáň – Crkáně

zaniklá ves, prý na potůčku Crkáňkém mezi Opočínkem, Valy a Bezděkovem. Založil ji olomoucký biskup, v 15.stol.patřila ke stolnímu statku biskupství olomouckého v Jezbořicích. Jméno vsi prý podle toho že v lesích jižně od vsi směrem k Bezděkov z lesních pramenů voda crčí.

Bývaly zde dva rybníky Crkáňský a Puviský, oba zaniklé. Pokud známo postoupil biskup sta-tek Jezbořický Jindřichu Lacembokovi z Chlumu a Potštejna do dvou životů. Pak biskup Pavel zapsal 7.6.1441 ze svého zboží Crkáň a Bezděkov Mikuláši Bochovcovi z Bochova, ten pak svému synovi Zbyňkovi.

Po něm je držel Jindřich Münsterberský syn král Jiřího z Poděbrad. Ten Jezbořice, městečko s dvorem poplužním, řekou Labem i s dědinou a loukou řečenou Psinec, a vesnicemi: Bezděkov, Barchov, Opočeň, Opočínek, Lány ves s krčmou a pustou ves Crkáň prodal r.1488 Vác-lavovi z Nestájova a Zeušic, příjem měl jen z pronájmu pastvy. Kdy ves zanikla není známo,snad za husitských válek jako biskupské zboží. Je domněnka, že byla zatopena při stavbě rybníka, dnes zaniklého.

Václav z Nestájova celý statek r.1491prodal za 2100 zl.uh. Vilémovi z Pernštejna. R.1513 koupil Kunát Dobřenský statek Valy a část pusté vsi Crkáň. Urbář r.1522 popisuje zde bezděkovské lesy na Crkáni.

Držel ji Jan z Pernštejna a r.1536 jeho synové Jaroslav, Vratislav a Vojtěch, což 10. září 1536 potvrzuje kapitula. Větší část Crkáně, jen pozemků, připojena k Valům, menší k Opočin-ku nebo Čivicím. Urbáři z r.1561 má záznam, že zde rostou mladé buky a borovice. Název Crkáň donedávna připomínál les za Kokešovem napravo od silnice k Valům, dnes Obecní les.

Historický kroužek VČM při svém amatérském průzkumu zaniklé obce Lepějovice v letech 1963-67 se zajímal i Crkáň, vyhledal základní dokumentaci, provedl zběžný průzkum terénu, k dalšímu nedošlo.


Zdroj: Jiří Paleček


Předchozí heslo: Crkal Karel

Následující heslo: Cržek Jan


Diskuse k článku: Crkáň – Crkáně


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Crkáň – Crkáně


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014