Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Člun


Člun

Tisíc let je starý člun vydlabaný z kmene stromu, monoxyl, 8 m dlouhý, 1,1 vysoký, 1,2 m šitroký, uložený v přednáškovém sále VČM. Při dobývání písku nebo splavňovacích pracech byly nalezeny dva v Labi pod Přeloučí. Několik let při nevhodném uložení jim hrozila zkáza. Teprve po dlouhém naléhání A.J.Kubeše, předsedy KPP, byl jeden 22.2.1966 dopraven do pa.muzea.

Člun zvaný Monitor ručně poháněný štechrováním, odrážením bidlem, vozil začátkem min.století výletníky po Chrudimce od mostu pod Vinici. Motorový člun Libuše vozil v 50. letech min. století výletníky od Zimního stadiony do Srnojed a zpět, sice pěknou polabskou krajinou, ale po zaolejované vodě.

Pozoruhodný byl osud člunu o němž tisk 15.9.1964 napsal „První škuner v Pardubicích, zatím na suchu“, určeného pro regulaci Labe nad tehdejším Labským mostem. Člun 9,5 široky 40 m dlouhý vyrobily České loděnice v Děčíně pro n.p.Ingstav, který prováděl stavbu nového splavného koryta Labe na Pardubicemi až k počátku budoucího průplavu L-O-D za Hůrkami. Do Pardubic byl dovezen nákladně po silnicí s velkými problémy, m.j. u Opatovic musela být vykácena alej. Po skončení splavnění ležel několik let opět na suchu na pravém břehu Labe. Se zbytkovou hodnotou 150 000 Kčs byl určena do šrotu. Zachránilo jej Povodí Labe, které jej koupilo pro dopravu kamene při splavňování u Chvaletic. Problém byl s dopravou, Labe dodnes v pětikilometrovém úseku pod Přeloučí nebylo a stále není splavné, po silnici měla stát 1 milion Kčs. Proveden experiment, člun splaven do Přelouče, v přehradách nadržena voda, se jím synchronním vypouštěním vytvořena vlna, která člun spláchla přes sklopený jez v Přelouči a přes 2 km mělčin t.zv. Hrčáků pod jezem. To stálo jen 42 tisíc Kčs.

      
Viz také:

      Dlabaný člun

      Monoxyl


Předchozí heslo: Čivice

Následující heslo: Čulička


Diskuse k článku: Člun


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Člun


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014