Úvod > Dle abecedy >
Všechno
>
Cikáni
Cikáni
Před 2. svět. válkou v Pardubicích nebyli Romové, ale po okrajích občas tábořili kočovní Cikáni. Tábořili např. za labským mostem, odkud je, snad při nějaké císařské a j. návštěvě, vyháněli četníci. Pravidelné tábořiště měli na konci Dašické ul. na polní cestě u lesa, dnes je zde ul. K silu. Hned vedle byl malý dvoudomek, ale nejsou zprávy o stížnostech na toto tábořiště. V Pardubicích byli i Cikáni usedlí. Starousedlíky byla rodiny Růžičkových. Jejich příslušník byl první pochovaný r.1883 na pa.novém hřbitově v
Jesničánkách. Růžičkové měli i statek v
Pardubičkách.
Otázku Cikánů-Romů řešily Pardubice již od r. 1950, celkem uspokojivě vyřešily. V ubytovacím táboře stavebních dělníků v ul. Ke hřbitovům (S.K.Neumana) ve velkém sále společenského baráku byl 9.2.1952 kulturní večer pa. cikánů. Cikánský kolektiv předvedl hru „Dědinský cikán“ režie Ondrej Gašpar, o přestávkách vložky cikánských zpěvů a tanců. Než byly baráky zbourány, bylo zde kulturní a společenské středisko.
Zdroj:
Jiří Štědroň
Předchozí heslo: Cihelny
Diskuse k článku: Cikáni
Pro pana Tomka: zkuste hledat na Facebooku
Napsal(a):
Markus |
2020-08-10 16:53:56
|
example@example.com
Na Facebooku v jedné z pardubických stránek (myslím, že buď Pardubice nebo Pardubice v běhu času) se před časem o škole diskutovalo a objevily se tam i fotky a pak tam někdo posílal zájemcům další fotky emailem. Údajně to snad měl být potomek bývalého ředitele cikánské školy a fotky byly z jeho rodinného archivu. Bylo to někdy v první polovině roku 2020, bude to chtít hledat, ale pokud to dohledáte, dostanete se určitě ke zdroji zajímavých materiálů.
škola v táboře v ul. S.K.Neumana
Napsal(a):
Vladimír Tomek |
2019-12-09 11:10:05
|
tomek.vladimir@seznam.cz
Zajímalo by mne cokoliv o škole v tomto táboře. Pamatuji si na něj, když jsem chodíval okolo s rodiči na hřbitov. V táboře byla škola, jejíž budova je stále na místě. Vím, že v této škole vyučoval pan učitel (nebo ředitel?) Kolman, později ředitel na ZŠ Koněvovo (dnes Zborovské) náměstí. Jeho dcera Markéta (dnes Kolenová) byla učitelkou. Pamatuji se, že žáci této školy se většinou bez problémů začlenili do běžného života v Pardubicích a stali se řádnými občany města. Snad to bylo tím, že to byli "čeští" cikáni a ne ti, kteří se potom přistěhovali ze Slovenska. Nebo to bylo kvalitní výukou a výchovou v uvedené škole? Myslím, že touto problematikou by se mohl zabývat některý ze studentů Univerzity Pardubice ve své diplomové práci. Předem děkuji za informace k tomuto problému, k této otázce. Vladimír Tomek, Železničního pluku 1803, 530 02 Pardubice.
Napsat příspěvek k článku: Cikáni