Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka



Úvod > Dle abecedy > Všechno > Český rozhlas Pardubice


Český rozhlas Pardubice

17.srpna 1945 vznikl Východočeský rozhlas se studii v Pardubicích a Hradci Králové. Pardubické pracoviště po několika provizoriích začalo působit ve Vodákově vile (vedle dnešního zimního stadionu). Zpočátku byla společná rozhlasová práce obou měst úspěšná, rivalské vztahy zaměstnanců obou studií však později přispěly k tomu, že Východočeský rozhlas zanikl k 31.12.1946.

Od 1.listopadu 1950 to bylo již jen pobočné pracoviště Hradce Králové.
V prosinci roku 1957 zde vzniklo samostatné krajové studio Československého rozhlasu, které vysílalo své programy "vzduchem" i po drátě.


V roce 1960, po sloučení krajů, Vodákova vila opět téměř osiřela, stala se pracovištěm dvou hradeckých redaktorů, pražského zpravodaje a okresního vysílání po drátě. Pro své výborné akustické podmínky se zde natáčely rozhlasové hry. Také hudební nahrávky pardubického studia byly velmi známé, jak svědčí i první snímky studentky Heleny Vondráčkové.

Zcela samostatnou kapitolou v životě pardubické rozhlasové vily bylo sedm srpnových dnů "okupačního vysílání" v roce 1968, kdy Pardubice pod tajemným označením "pracoviště 4" byly důstojným partnerem všem dalším "svobodným vysílačům" s utajenými názvy.


Pardubické studio přestalo být v roce 1970 detašovaným pracovištěm Čs. rozhlasu a až do 90. let existovalo pouze jako okresní vysílání v rozhlase po drátě.

Od roku 1998 již začínaly přípravy na vznik samostatného rozhlasového studia. Prostory pro to byly nalezeny podkrovní prostory v ulici Anežky České 29. Vysílání Českého rozhlasu Pardubice bylo zahájeno 4.3.2001. Tehdy ještě v podobě odpojovačích bloků na společných frekvencích s Českým rozhlasem Hradec Králové.

Od 2.12.2002 bylo zahájeno samostatné vysílání Českého rozhlasu Pardubice na frekvencích 101,0; 102,4 a 104.7 MHz.


Od roku 2001 do září 2013 byl ředitelem Českého rozhlasu Pardubice Martin Kolovratník.

V průběhu roku 2013 bylo vedením Českého rozhlasu rozhodnuto že budou spojena vedení vždy svou regionálních rozhlasových stanic. Bylo vypsáno výběrové řízení, z nichž ve východních Čechách vítězně vzešel Pavel Kudrna. Ten se stal v říjnu 2013 ředitelem Českého rozhlasu Pardubice a Českého rozhlasu Hradec Králové.

Na konci roku 2013 provedeny personální změny a na počátku roku 2014 oznámeno, že bude omezeno vysílání z Pardubic. To se setkalo s kritikou veřejnosti. Pod nátlakem vše přehodnoceno, celodenní vysílání z Pardubic zachováno.

Od března roku 2017 je ředitelem Českého rozhlasu Pardubice a Českého rozhlasu Hradec Králové Jiří Kánský.



Zdroj: www.rozhlas.cz/pardubice; Jan Řeháček
      
Viz také:

      Dům čp. 29 v ulici sv. Anežky České

      Divadlo 29

      Městský rozhlas

      Rozhlas

      Rozhlas po drátě

      Vodákova vila


Předchozí heslo: Dům čp. 29 v ulici sv. Anežky České

Následující heslo: Dům čp.56 Pernštýnské nám – Všetečkovský


Diskuse k článku: Český rozhlas Pardubice


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.



Napsat příspěvek k článku: Český rozhlas Pardubice


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014