Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Boháč Josef


Boháč Josef

narozen 27.1.1851 v Pardubicích, pocházel z místní rodiny holiče a kostelníka. Absolvoval pardubickou reálku, pražskou techniku. Ve dvaadvaceti se oženil. Krátce působil u čes-ké železniční zprávy.

Na počátku 80.let odešel hledat uplatnění v carském Rusku. Po první pobytu v Petrohradě přijal místo na stavbě železnic v Zakavkazsku. Zde mu zemřela žena. R.1884 se oženil podruhé s Eliškou Abašidze, dcerou z urozeného čerkeského rodu. O svatbě s orientálními zvyklostmi a svatební hostině netradičně pořádanou ve vlaku, napsal rozsáhlý dopis svému otci.

Po pobytu v Tiflisu (dnes Tbilisi) se vrátil do Petrohradu, kde měl kancelář. Carské vládě předložil rozsáhlý projekt železniční sítě v Zakavkazské oblasti. Další léta se podílel na její výstavbě. Získal odborné uznání i vládní dar, pozemky v okolí Tiflisu s lesy a nalezišti železné rudy. Na své rodiště nezapoměl, sužovala ho touha po domově a vzpomínky na vzdálené rodné Pardubice, dvakrát je navštívil.

Své sestře si stěžoval na nemoci, že by si chtěl poležte v písku v lese u Pardubiček, jak to co student činíval, kde by jej vůně sosen zcela ozdravila. Psal též redakci pardubického časopisu Pernštejn“.

Jméno Ing.Boháče se nachází i v řadách nejstarších členů pardubického Muzejního spolku. Ve sbírkách muzea je z jeho darů m.j. čerkeská výstroj a výzbroj, sbírka fotografií z Kavkazu a národopisné předměty. R.1888 Byl jmenován zakládajícím členem Muzejního spolku a r.1892 čes-ným členem.

Zemřel 28.3.1904 v Petrohrad na zápal plic, pohřben byl na tamním hřbitově. Připomíná ho jméno ulice na konci pardubické části Studánka nedaleko onoho lesa.

Zdroj: Zdeněk Bičík
      
Viz také:

      Boháčova ulice


Předchozí heslo: Boček František, JUDr.

Následující heslo: Böhm Jaroslav, dr.


Diskuse k článku: Boháč Josef


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Boháč Josef


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014