Úvod > Dle abecedy >
Všechno
>
Botanika Pardubicka
Botanika Pardubicka
Pardubicko patří po botanické stránce k nejvíce prozkoumaným územím Čech. První záznamy pocházejí z první poloviny 19.stol., kdy zde působil proslulý botanik Filip Maxmilián Opitz. Ten zaznamenal první údaje o rostlinách na Kunětické hoře. Později se Pardubicku věnovala řada slavných botaniků jako: Karel Bořivoj Presl, Josefina Kablíková, dr.Ladislav Čelakovský, prof.dr.Jaroslav Jiljí Jahn, Jaroslav Košťál, Josef Rohlena, ing.,Vojtěch Horák a j.
První přehled přírodovědných výzkumů 19.století shrnul ve vlastivědném sborníku „Pardubicko, Holicko, Přeloučsko“ František K.Rosůlek v letech 1903-04. Byli zde další amatérští botanici Emanuel Kalenský, Václav Vodák, Emanuel Froněk a další, kteříý se r.1937 sdružili v Pardubickém přírodovědném klubu pracujícím při Městkém vlastivadném muzeu Pardubice, dnes VČM. Květenu Pardubicka sepsali bratří Jan a Emil Hadačové a r.1948 ji vydal ve své edici pardubický Přírodovědecký klub.
Ta je dnes důležitým historickým dokumentem, neboť od té doby prodělala
příroda velké změny, které se samozřejmě promítly do rozšíření rostlinstva. Pro výzkum květeny Pardubicka bylo zvlášť významné více než dvacetileté působení Ing.Františka Procházky, prvního profesionálního botanika VČM. Ten znalosti o zdejší květeně obohatil o mnoho nových, výjimečných nálezů.
Květena Pardubicka je středoevropská, ale jeví dosti zvláštností. Různost půd a jejich fyzikální a chemické rozdíly, různost povrchů půdy, hojnost tekoucích a i stojatých vod, jsou podmínky pro přečetné druhy rostlin, řadící
Pardubicko v ohledu botanickém k nejbohatším krajinám. Druhově nejbohatší a nejdéle sledovanou lokalitou Pardubicka je Kunětická hora. Dosavadní počet zde nalezených druhů přesahuje 730. Je to dáno specifickým geologickým podklade i růzností stanovišť a také výsadbami cizích bylin a dřevin.
Z domácích druhů je zde snad nejvzácnější orchidej vstavač osmahlý, který pravidelně vykvétá v květnu, často v jediném exempláři. Jedná se patrně o jednu z posledních lokalit ve východních Čechách, ač před 50 lety šlo o poměrně hojnou rostlinu. R.1975 zde Fr.Procházka objevil zcela nový druh parazitické rostliny – zárazu Bartlingovu, jde o druhou lokalitu v ČR. Druhou nejbohatší lokalitou je pardubické
nádraží, kde bylo nalezeno více než 500druhů rostlin. Většina samozřejmě patří mezi ruderáry a plevele zavlečené železniční dopravou. Tak zde byl nalezen australský merlík trpasličí. Americká ambrozie a pelyňky, hulevník povolžský z Asie aj. Na okraji přesypu u Malolánského nalezl Fr.Procházka r.1975 ostřici srsnatou patřící mezi nejvzácnější v ČR. Později nalezen 5 mikrolokalit mezi Veskou a Sezemicemi.
R.1980 amatérský botanik Milan Marek objevil další velmi vzácnou rostlinu – kozinec písečný na písečném přesypu přímo na návsi v obci Semín. Tato pískomilná vikvovitá rostlina již byla v seznamu nezvěstných druhů Čech a Moravy.
Stejně výjimečným je nově objevený druh orchideje – kruštík polabský popsaný pardubickými botaniky Jaroslavem Rydlem a Helenou Novákovou. Je již známo více lokalit této rostliny, pod Kunětickou horou v lese Kladivo, u Loučné u Dašic a Velkých Koloděj, v lese Sokolí u Bílé Vchýnice. Mezi nejznámější staré a chráněné stromy patří mohutný dub letní v obci Hrádek, obvodem kmene 650 cm, je nejmohutnějším živým stromem na Pardubicku.
Seznam rostlin Pardubicka z r.1904 j ve sborníku „Pardubicko, Holicko,Přeloučesko“ I. díl.
Viz také:
Diskuse k článku: Botanika Pardubicka
K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.
Napsat příspěvek k článku: Botanika Pardubicka