Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Bartoš Alfréd


Bartoš Alfréd

ALFRÉD BARTOŠ, nadporučík, velitel výsadku Silver A. se narodil ve Vídni 2.3. 9. 1916. Dětství prožil v Sezemicích, kde měl jeho otec pekařství. Po rozvodu rodičů přesídlil s matkou Antonií, roz. Kuželovou, do Pardubic, kde navštěvoval reálku. Po absolvování vojenské akademie v Hranicích na Moravě se vrátil do Pardubic jako poručík dragounského pluku č. 8. V květnu 1939 odešel do zahraničí. Nejdříve vypomáhal na čs. konzulátě v Paříži, potom byl zařazen do cizinecké legie v Tunisu.
V roce 1941 se přihlásil do zpravodajského kursu v Anglii. Prošel výcvikem parašutisty a stal se velitelem skupiny Silver A. Vysazen byl 29. 12. 1941 v blízkosti Poděbrad. Měl být koordinátorem všech skupin vyslaných z Anglie. Navázal spojení s odbojovými organizacemi ÚVOD. Obrana národa. OS VO aj. Připravil nálet na Škodovy závody v Plzni a atentát na R.Heydricha, před jehož následky však varoval.
Ve svém dočasném bytě v Pernerově ulici čp. 1607 (u Krupku) setrval i v nejkritičtější době. Dne 21. června 1942 byl pronásledován a těžce zraněn na rohu Sladkovského a Smilovy ulice. Zemřel 22. června v pardubické nemocnici. Dům čp. 405 ve Smilově ulici je opatřen pamětní deskou. Po válce byl Alfréd Bartoš in memoriam vyznamenán Čs. válečným křížem a povýšen na štábního kapitána. Dne 8. 5. 1992 mu prezident Václav Havel udělil řád M. R. Štefánika in memoriam.


Předchozí heslo: Bartoň Josef MUDr.

Následující heslo: Hebký Antonín


Diskuse k článku: Bartoš Alfréd


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Bartoš Alfréd


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014