Úvod > Dle abecedy >
Všechno
>
Bartoš Alfréd
Bartoš Alfréd
ALFRÉD BARTOŠ, nadporučík, velitel výsadku Silver A. se narodil ve Vídni 2.3. 9. 1916. Dětství prožil v Sezemicích, kde měl jeho otec pekařství. Po rozvodu rodičů přesídlil s matkou Antonií, roz. Kuželovou, do Pardubic, kde navštěvoval reálku. Po absolvování vojenské akademie v Hranicích na Moravě se vrátil do Pardubic jako poručík dragounského pluku č. 8. V květnu 1939 odešel do zahraničí. Nejdříve vypomáhal na čs. konzulátě v Paříži, potom byl zařazen do cizinecké legie v Tunisu.
V roce 1941 se přihlásil do zpravodajského kursu v Anglii. Prošel výcvikem parašutisty a stal se velitelem skupiny Silver A. Vysazen byl 29. 12. 1941 v blízkosti Poděbrad. Měl být koordinátorem všech skupin vyslaných z Anglie. Navázal spojení s odbojovými organizacemi ÚVOD. Obrana národa. OS VO aj. Připravil
nálet na Škodovy závody v Plzni a atentát na R.Heydricha, před jehož následky však varoval.
Ve svém dočasném bytě v Pernerově ulici čp. 1607 (u Krupku) setrval i v nejkritičtější době. Dne 21. června 1942 byl pronásledován a těžce zraněn na rohu
Sladkovského a Smilovy ulice. Zemřel 22. června v pardubické nemocnici. Dům čp. 405 ve
Smilově ulici je opatřen pamětní deskou. Po válce byl Alfréd Bartoš in memoriam vyznamenán Čs. válečným křížem a povýšen na štábního kapitána. Dne 8. 5. 1992 mu prezident Václav Havel udělil řád M. R. Štefánika in memoriam.
Diskuse k článku: Bartoš Alfréd
Ke zranění Alfréda Bartoše,
Napsal(a):
Jan. Novák |
2023-01-08 14:17:47
|
jan.novak.pce@seznam.cz
Alfréd Bartoš tehdy šel ke Krupkovů, netuši, že jsou zatčeni. V bytě hlídalo gestapo, Bartoš zazvonil a když nahoře v okně viděl cizí tvář dal se na útěk, běžel Pernerovou ulicí zpět na dnešní třídu Míru, kolem Veselky, proběhl parečken Bratranců Veverkových kolem kina JAs, dnes již zrušeného, které se tehdy jmenovalo Gloria a zahnul do Smilovy ulice. Poblíž rohu Smilovy a Sladkovského ulice proti němu šli vojáci z letiště a gestapáci na ně volali, aby Bartoše chytili. Ten uskočil vchodu domu č. 405. a střelil se do hlavy. Gestapáci zjistili, že ještě žije, odvezli ho do nemocnice, kde ho tehdejší primář Snopek musel operovat pod dohledem gestapa. Bartoš, ale stejně nepřežil.
Napsat příspěvek k článku: Bartoš Alfréd