Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Unichem


Unichem

R.1960 byla zřízena vyšší hospodářská jednotka – VHJ Závody průmyslové chemie, jeho základním podnikem byly Východočeské chemické závody Pardubice, k VHJ patřily chemické závody v Kolíně, Ústí nad Labem, Neštěmicích, Valašském Mezeříčí, Ostravě, Lachema n.p.Brno, pozdější Chema Pardubic, Barvy a laky Praha, Výzkumný ústa organických synthéz Rybitví, Výzkumný ústav platických hmot a barev Pardubice a j. K VHJ připojen pardubický závod Chemoprojektu Praha, přejmenovaný na Projekce a výstavba chemických závodů, později CHEMING. Generální ředitelství ZPCH přejmenováno na UNICHEM, krátce po r.1960 na nám. Budovatelů postavilo administrativní budovu.
- Říjen 1967 v Pardubicích 10-ti denní výstava „Pardubické dny chemie 1967, g.ř. UNICHEM byl ještě několik let jejich pořadatelem pak politickým rozhodnutím pod názvem INCHEBA přeneseny do Bratislavy.
- 25.1.1985 g.ř. UNICHEM dalo do provozu nový sálový počítač EC 1055, instalovaný za 4,5 měsíce bez přerušení provozu stávajícího počítače EC 1040.
- 15.6.1985 oslavy 20 let VHJ UNICHEM, výstavka o současnosti i s dokumenty nejstaršího chemických závodu kraje, dolu a chemické továrny Lukavice z r.1703.
- R.1990 g.ř.UNICHEM zaniklo, budovu převzal n.p.CHEMA, která po privatizací zanikla, budovu koupila Pojišťovna IBP
- 11.10.1999 na Masarykově nám.položen základní kámen rekonstrukce budovy býv. UNICHEM, pro IPB Pojišťovnu.
- 20.12.2000 na pa. Masarykově.nám.otevřena budova ředitelství Pojišťovny IPB, pak změněné na Pojišťovnu ČSOB. Přestavbou budovy býv. g.ř.UNICHEM nákladem 860 mil. Kč vznikl unikátní objekt se šikmou skleněnou střechou.

Zdroj: Jiří Paleček

      
Viz také:

      CHEMA n.p. Pardubice

      Cheming (původně Chemoprojekt)

      Výzkumný ústav synthetických pryskyřic a laků – VUSPL


Předchozí heslo: UMA – Umělé materiály

Následující heslo: Unipo a.s.


Diskuse k článku: Unichem


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Unichem


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014