Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Hydroelektrárna


Hydroelektrárna

na Chrudimce bývala u starého železného mostu z Bělobranského nám., na pravém břehu na místě Lednovského mlýna. Stavba zahájena r.1910, 14.5.1911 uvedena do provozu s výkonem 190 HP (260 kW). Vodu pro ní zdýmal unikátní stavidlový Záhorského jez. Byla součástí Elektrických podniků města Pardubic, o které město při znárodnění přišlo. R.1950 muselo být odbouráno obytné I.poschodí hydroelektrárny, protože budova na špatných základech praskala.

R.1972 bylo dokončeno zdymadlo na Labi pod ústím Chrudimky, její hladinu zvedlo na úroveň nad hydroelektrárnou, tím vyřazena z provozu. V dubnu 1974 Ingstav Brno zahájil její demontáž, v prosinci ve druhé etapě demontoval Záhorského jez. Vyprázdněná budova byla předána Sedmičce – 7.oddílu Pionýra, po r.1990 7.vodácký oddíl Junáka, který ji užívá dodnes.

Součástí zdymadla na Labi je i hydroelektrárna na průtok 60 m3/sec., stavba zahájena r.1967. Vybagrována stavební jímka, ale stavba pro nejasnosti v energetické politice zastavena. V květnu 1971stavební jámu zatopila povodeň. Povodňových škody následující měsíc odstraněny a přistoupeno k „intenzivní stavbě“. Po dohadech a odkladech konečně začátkem r.1975 hydroelektrárna dokončena. Do provozu uvedena r.1978, prototyp osazený přímoproudým soustrojím na 1,7 MW nedosahoval ani 0,75 MW, zkušební provoz se protahoval. Rozhodnuto o odstávce, uplatněn ZN „brzdění soustrojí do činných odporů“, odstraněno nebezpečí havárie, přesto se odstávka protahovala, až dosažen výkon 1,35 MW, který neměl být konečný. Po „dvouleté“ odstávce byla 6.2.1984 hydroelektrárna opět v plném provozu. Zkoušky ukončeny 16.3.1984 a vodní elektrárna u jezu na Labi jela na plné obrátky, s průměrným výkonem jen 1.3MW.

Na Chrudimce byly malé hydroelektrárny při mlýnech v Mněticích a Nemošicích


Zdroj: Jiří Paleček

      
Viz také:

      Bělobranské náměstí

      Elektrické podniky města Pardubic

      Elektrárna Pardubice - Městská elektrárna

      Automatické mlýny

      Chrudimka

      Jez

      Lednovský mlýn

      Sedmička

      Záhorského jez


Předchozí heslo: Hybešova ulice

Následující heslo: Chaloupeckého ulice


Diskuse k článku: Hydroelektrárna


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Hydroelektrárna


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014