Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Dělnické hnutí


Dělnické hnutí

Vznik dělnické třídy je spjat se vznikem pa.průmyslu v 60.letech 19.stol. Tehdy vznikaly v Pardubicích první průmyslové podniky (cukrovar, lihovar, pivovar, továrny na mlýnské stroje). Již r.1868 se ustavil první dělnický spolek (Spolek pro blahobyt dělníků), později Řemeslnicko-dělnická jednota (1880). Od r.1896 působila v Pardubicích místní skupina svazu kovo- a železodělníků rakouských. R.1905 vyšel poprvé sociálně demokratický časopis Buditel, později Východočeský obzor. V říjnu r.1920 byl založen časopis Rudý východ, vydávaný levicí sociálně demokratické strany, z jejíhož levého křídla se ustavila 14.12.1921 místní skupina KSČ.

V období první republiky působily často v Pardubicích přední straničtí funkcionáři, kteří sem přijížděli na aktivy a schůze (Antonín Zápotocký, Klement Gottwald, Ivan Sekanina, Bohumír Šmeral). Na počátku okupace bylo v pa.okrese zatčeno 71 komunistů a antifašistů. Boj proti okupantům řídil v Pardubicích ilegální krajský výbor KSČ, v němž působili Jan Kovář, Josef Jägermann, Ludvík Tvardek, Marie Čižimská, František Bartheldy, Josef Sychra, František Štíbr a František Kafka. Po osvobození ČSR sovětskou armádou získala KSČ přední postavení v politickém a veřejném životě a ve volbách do národního shromáždění 26.5. 1946 získala 21,97 % hlasů.
Konference dělnických spolků z vých.Čech v Pardubicích 5.3.1893 rozhodla o vydávání novin" Právo lidu", 1.číslo vytištěno 28.4.4893 v Kuklenách.
      
Viz také:

      Dělnický dům


Předchozí heslo: Dělnická ulice

Následující heslo: Dělnický dům


Diskuse k článku: Dělnické hnutí


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Dělnické hnutí


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014