Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Čížek Josef


Čížek Josef

pardubický tiskař. Narodil se 8.9.1910 v Pardubicích, kde také chodil do školy. Typo-grafem se vyučil v Praze. Na praxi byl nějaký čas v Mostě.

R.1918 s Bohuslavem Turkem koupil Hoblíkovu tiskárnu v dnešní ulici 17.listopadu. Tiskárna patřila v té době k nejlepším ve městě. Když se B.Turek osamostatnil nesla název „Grafický umělecký závod Josefa Čížka“.

Toto grafické pracoviště vyhledávali výtvarní umělci nejen z Pardubic. Bratří Josef a Ladislav Čížkové se stále snažili jméno podniku povznést.

Po znárodnění r.1948 byla tiskárna zrušena, připomíná ji zde dnes restaurace „U Čížků“. J.Čížek měl přátele mezi umělci a ti mu umožnili pracovat ve „Fondu výtvar-ných umělců“ v Pardubicích.

Brzy ale musel do výroby, pracoval jako dělník v n.p. VCHZ Pardubice. Po celou dobu se stále stýkal s umělci a stal s uznávaným znalcem výtvarného umění východních Čech.

Od 1.2.1978 byl členem Klubu přátel Pardubicka, přispívala do Vlastivědné abecedy ZKPP, zejména články o pardubických umělcích a nedávné minulosti Pardubic.

Je autorem dvou spisů: „Výtvarní umělci a Pardubice“, ten obsahuje jména půl tisícovky jmen malířů, sochařů i architektů, kteří se v Pardubicích narodili nebo žili. A „Zelená knížka“ z r.1980 s podtitulem „Vzpomínky na Pardubice před padesáti lety“.

V ní nostalgicky provádí čtenáře po místech, která měl ve starých Pardubicích rád. Obě zůstaly ve strojopise. Zemřel v 6.3.1991 v Pardubicích.

Klub přátel Pardubicka „Zelenou knížku“ vydal r.2014 pod názvem „Vzpomínky na staré Pardubice“.
      
Viz také:

      Tiskárny


Předchozí heslo: Čížek Jan

Následující heslo: Čížek Karel


Diskuse k článku: Čížek Josef


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Čížek Josef


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014