Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Atentáty


Atentáty

Vzpomínku na sarajevský atentát zanechal F.K.Rosůlek: „Bylo příjemné nedělní odpoledne 28.6.1914, mnoho obyvatel Pardubic bylo venku v boží přírodě, zvláště letní restaurace na Vinici byla hojně obsazena. Byl zde i pisatel s rodinou. Kolem 3. hod. odpoledne se sem donesla zpráva od místního telegrafisty pana P., že přišel telegram o atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho choť vévodkyni Žofii z Hohenbergu, roz. hraběnku Chodkovou. Mezi přítomnými vzbudila zpráva úžas a zároveň předtuchu války. Odpoledne se vraceli Sokolové ze sletu na Moravě, který byl úředně přerušen“.

Pardubic se dotkl i atentát 5.1.1923 na ministra Aloise Rašína, čest.občana Pardubic, na jehož následky zemřel 18.2.1923. Krátce předtím měl ve Zlaté štice v Pardubicích poslední veřejný projev. Připomínala to pamětní deska z r.1930, r.1939 odstraněná, 10.12.2004 na hotelu Zlatá štika v Pardubicích znovu osazená.

Pardubice těžce postihl atentát na R.Heydricha 27.5.1942 na kterém se podílet J.Valčík, člen výsadku SILVER A působícího na Pardubicku, který před atentátem ilegálně pracoval v pardubické Veselce. Po odhalení výsadku a jeho spolupracovníků bylo na pardubickém Zámečku zřízeno popraviště, kde zahynulo 194 obětí represí po atentátu. Trvalou připomínkou Heydrichiády je Památník Zámeček.


Předchozí heslo: Asociace polabských měst

Následující heslo: Atleticko-fotbalový klub – AFK Pardubice


Diskuse k článku: Atentáty


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Atentáty


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014