Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Košťál Arnošt


Košťál Arnošt

ARNOŠT KOŠŤÁL, zvaný Erna (* 26. 6. 1904), majitel hotelu Veselka. V Pardubicích žil od roku 1910 (od svých 6 let), kdy si jeho otec pronajal hotel Veselka od Františka Kašpara, otce prvního českého aviatika. Roku 1927. po tragické smrti ing. Jana Kašpara, přešla Veselka koupí na rodinu Košťálových. Ema absolvoval hotelovou školu v Drážďanech, na praxi byl v Paříži. Nizze a Londýně. Od roku 1931 byl vedoucím nového pardubického hotelu Grand a po smrti svého otce v roce 1938 převzal Veselku. Pro své kvality v oboru pohostinství se stal organizačním vedoucím pardubického spolku hostinských. Roku 1941 zaměstnal na Veselce parašutistu Valčíka jako číšníka (pod jménem M. Šolc). Valčík zde vykonával zpravodajskou činnost, protože častými hosty hotelu byli pardubičtí gestapáci. Po atentátu na R. Heydricha v květnu 1942 zásoboval A. Košťál potravinami parašutisty ukryté v kryptě pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Zrada K. Čurdy přivedla gestapo i na stopu A.Košťála. Obdržel ultimátum přihlásit se na gestapu, jinak že bude zastřelena jeho žena a tři děti. Přihlásil se tedy a 2. 7. 1942 byl na Zámečku popraven.


Předchozí heslo: Junková Věra

Následující heslo: Malá Lidmila


Diskuse k článku: Košťál Arnošt


Arnošt Košťál,

Napsal(a): Jan. Novák,   |   2023-08-03 16:08:26   |   jan.novak.pce@seznam.cz
OPRAVA. Správně má být L. Malé nikoliv Maslé jak jsem uvedl. Omlouám se.

Arnošt Košťál,

Napsal(a): Jan. Novák,   |   2023-08-03 16:02:14   |   jan.novak.pce@seznam.cz
Jen bych opravil jednu věc, Košťál se nedostal do hledáčku gestapa díky Čurdovi, ale trochu jinak. Všichni tři členové skupiny Silver A. se policejně přihlásil na jména zesnulých, takže Bartož vystupoval pod jménem Ota Motyčka, Valčík pod jménem Miroslav Šolc a Potuček pod jménem Jiří Tolar a právě to přivedlo košťála na popraviště. Při kontrole přihlášek na gestapu se někomu něco nezdálo na přihlášce M. Šolce a povolali si na gestapo Košťála. Zajímalo je kdo to je Šolc, Košťál jim sdělil, že Šolc je syn hoteliéra z Ostravy a je zde na praxi. Gestapo nechalo Košťála odejít a dotazem v Ostravě zjhistilo, že tam žádný hoteliér Šolc není. Košťál se cestou domů zastavil v Pernérově ulici u Krupků a varoval aby Valčík nechodil na Veselku. Ten sice u Krupků zrovna nebyl, ale přišel pozdě odpoledne. Krupkovi ho varovali a Valčík s pomocí L. Maslé opustil Pardubice, odjel na Moravu a později do Prahy, zahynul s ostatními v kryptě kostela. Košťál mezitím sedl na kolo a ujel do CHrudimi, večer, ale udělal chybu, která ho stála život. Zavolal totiž na Veselku, aby zjistil co je s rodinou, na Veselce zvedl telefon nějaký gestapák. Košťálovi řekl, že pokud se ihned nevrátí, zastřelí celou rodinu včetně dětí. Košťál se vrátil, byl zatčen atd..

Oprava a doplněk.

Napsal(a): Vilém Hofman   |   2015-12-28 14:40:59   |   hofman.vilem @gmail.com
Pouze chci opravit to, že Arnošt Košťál byl nazýván "Erna", nikoliv Ema. Doplněk: Po válce se naše republika po "Vítězném únoru"odměnila rodině vlastence a hrdiny A.Košťála tím, že jí znárodnila Veselku.Vdova Jarmila s malou dcerkou se následně pokusila o útěk za hranice. Celá skupina byla chycena(snad to byla provokace Stb). Jarmila byla uvězněna a dcerka dána nejprve do ústavu.Rodině se na štěstí podařilo dostat malo Anušku do péče.

Oprava

Napsal(a): Vilém Hofman   |   2015-12-28 14:34:23   |   @hofman.vilem @gmail.com
Pouze chci opravit. Arnošt Košťál byl nazýván "Erna", nikoliv Ema.Napsat příspěvek k článku: Košťál Arnošt


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014